Banner ad space:headerSELECT `ac`.`id`, `ac`.`banner_text`, `ac`.`banner_url`, `ac`.`hash` as `banner_hash`, `images`.`image_728x150` as `banner`, `images`.`image_default` as `image_default`, `images`.`id` as `image_id`, sum(ad_view_stat.view_count) as view_counts, `alt_banner`.`image_default` as `alt_banner`, `ac`.`kapanma_zamani`, `ac`.`gosterilmeme_suresi`, `ac`.`ad_campaign_type`, `ac`.`banner_script` FROM `ad_campaigns` as `ac` JOIN `ad_view_stat` ON `ad_view_stat`.`campaign_id`=`ac`.`id` and `view_date`="2023-01-28" JOIN `ad_customers` ON `ad_customers`.`id`=`ac`.`customer_id` and `ad_customers`.`active`=1 JOIN `images` ON `images`.`id`=`ac`.`post_image_id` LEFT JOIN `images` as `alt_banner` ON `alt_banner`.`id`=`ac`.`alternatif_banner` WHERE `ac`.`banner_size_id` = 1 AND `ac`.`start_time` <= '2023-01-28 10:57:03' and `ac`.`end_time` >= '2023-01-28 10:57:03' AND `ac`.`deleted` = 0 AND `ac`.`active` = 1 GROUP BY `ad_view_stat`.`campaign_id` ORDER BY `view_counts` ASC LIMIT 1update ad_campaigns set views=views+1 where id=497checkstat select id from ad_view_stat where view_date="2023-01-28" and view_hour=10 and campaign_id=497update ad_view_stat set view_count=view_count+1 where id=1657514

KADINA ŞİDDET, İNSANLIK AYIBIDIR!

Kent TV ekranlarında yayınlanan, Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu Açık Görüş programının...

KADINA ŞİDDET, İNSANLIK AYIBIDIR!
Kent TV ekranlarında yayınlanan, Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu Açık Görüş programının bu haftaki konusu “kadına yönelik şiddet ve mücadele yöntemleriydi”.

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan ve CHP Bodrum İlçe Yönetim Kurulu üyesi Feriştah Dişçi’nin konuk olduğu programda ülkemizin kanayan yarası kadına yönelik şiddet, nedenleri, sosyolojik alt yapısı, mücadele yöntemleri tartışıldı.

Programa Bodrum barosu adına katılması planlanan Avukat Nazlı Aydoğan Kaplan bir sağlık sorunu nedeniyle son anda yayına katılamazken, AK Parti den mazeret bildirilerek programa katılım gerçekleşmedi.

Ülkemizdeki her üç kadından birinin çeşitli biçimlerde şiddete maruz kaldığı, bu şiddetin önemli bir bölümünün eşler ve aile bireyleri tarafından gerçekleştirildiği gerçeğinin altının çizildiği konuşmalarda Bodrum Kadın dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, özetle şunları söyledi:

“Türkiye de ve tüm dünyada kadının eşit haklar konusundaki mücadelesi bugün de sürmektedir. Özellikle ülkemizde eskiden yalnızca kan davaları ve töre cinayetleri bilinirken, kadınların örgütlenmesi ve bilinçlenmesiyle kadına yönelik her türlü şiddet de konuşulur, tartışılır hale geldi. Ancak hala kadınlarımızın büyük bölümü, aile ve mahalle baskısı bir yana aldıkları erkek egemen kültür nedeniyle şiddeti saklama gereği duyuyorlar. Aksi halde toplum içinde ödeyecekleri bedeli ve sıkıntıyı göze alamıyorlar. Oysa bizim istediğimiz artık kadının erkeklerden hak talebi değil, kendilerine yapılan haksızlıklara yüksek sesle itiraz etmeleri, bu konuda yetkili mercileri zorlamalarıdır.”

Aynı zamanda Cumhuriyet kadınları Halikarnas şubesi Kurucu Başkanı da olan Avukat Feriştah Dişçi de konuşmasında şu konulara değindi.

“Son zamanlarda kadınlara yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin uluslararası hukuk ve evrensel değerlere uygun kimi yasal düzenlemeler yapılmaktadır. Ancak yasayı uygulayanların zihinsel olarak bir değişime uğraması ve bu konuda gerekli eğitim ve rehabilitasyon çalışmalarına ağırlık verilmesi gerekmektedir. Aksi halde devlete ve kolluk güçlerine güvenemeyen kadınlar uğradıkları şiddet, taciz ve tecavüzleri açıklamakta zorlanmaktadır. Oysa yeni yasal düzenlemeyle mülki amirler, yerel yöneticiler ve savcılıklar başvurulması halinde koruma tedbirlerini almak zorundadır. Kadınların bunu bilmesi ve çekinmeden gerekli mercilere başvurmaları halinde zaman içerisinde şiddet mağdurlarının sayısı azalacaktır” dedi.

Ülkemizde her 20 dakikada bir, bir kadının tecavüze uğradığı gerçeğinden yola çıkarak, tüm kadın örgütleri kamuoyunu daha duyarlı olmaya çağırmak için 25 Kasım Pazar günü çeşitli etkinlikler düzenliyorlar.

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Pazar günü hem açılış töreni, hem de kadınları bilgilendirme toplantısı yapacak. Muğla barosu kadın komisyonu Bodrum temsilciliği ve Cumhuriyet Kadınları Derneği Halikarnas şubesi de ortaklaşa Yalıkavak ta bir panel organizasyonu gerçekleştiriyorlar.