Karar Bodrum'da Memnuniyet Yarattı

Bodrum’da bazı alanların kesin korunacak hassas alan ilan edilmesi, ilçe için olumlu bir karar olarak karşılandı.

Karar Bodrum'da Memnuniyet Yarattı

Önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Bodrum'un Göl Mahallesi kıyı kesimi, Gündoğan, Türkbükü, Eskiçeşme, Bitez, Ortakent, Karakaya, Dereköy ve Geriş mahalleleri kıyısında bulunan alanlar, adalar ve çevresi Doğal Sit Alanının Koruma Statülerinin yeniden değerlendirilmesi sonucunda "kesin korunacak hassas alan" olarak tescili yapıldı ve ilanına karar verildi.

Belirtilen bu alanların başında Adaboğazı bölgesi, Gölköy Sulak Alanı, Kesire Burnu gibi bölgelerin yanı sıra Yarımada’nın çevresindeki Apostol Adası, İkiz Adalar, Çelebi Adası, Çatalada gibi adalar yer alıyor. İlçede doğal güzellikleri ile bilinen bu alanların kesin korunacak hassas alan ilan edilmesi olumlu bir gelişme olarak karşılandı.

Şehir plancısı Şule Kükrer ise Bodrum'daki STK'ların uzun zamandan beri bu alanların koruma altına alınması için uğraştığını ifade ederek şunları söyledi:

"Bu alanlar çevredeki etkilerden en az etkilenen alanlar diyeyim. Şöyle ki, yapı yasaklı alanlar diye genel olarak tanımlıyoruz. Üzerinde daha önceden yapılmış birtakım yapılar varsa onların basit onarımları yapılabiliyor. Güvenlik amacıyla olması gereken ve altyapı tesisler, olması gereken altyapı tesisleri yapılabiliyor ama bunlar da hep birtakım kurumlardan alınan izinlere bağlı. Yapı yapılmamak kaydıyla arıcılık yapılabiliyor. Bodrum’da korunması gereken alanlar için çok olumlu bir gelişme. Adaboğazı için bu alanın kesin korunacak alan olarak ilan edilmesi çok iyi. Gerçekten Bodrum’da nefes alınacak alanlardan biri. Çok güzel florası ve faunası olan, hepimizin tüm Bodrum’un çok sevdiği bir nokta Adaboğazı. Bu anlamda bu kararı olumlu buluyorum."

TÜRSAB Bodrum Yöre Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan da yaptığı açıklamada "Bazı alanların koruma altına alınması biz turizmciler olarak çok mutlu etti. Çünkü turizmciler olarak doğayı ve Bodrum’u ne kadar korursak, ona da ihtiyacımız var. Yaptığımız kadar da korumamız gerekiyor aynı zamanda. Ayrıca Cumhurbaşkanımızın Bodrum’la ilgili bizzat kendisinin ilgilenmesi bizi memnun edici bir şey. İlerisi için, çocuklarımız için, turizm için, gelecek için bizim bunlara ihtiyacımız var, bu koruma alanlarına. Turizm için, turizmin geleceği için, sürdürülebilir turizm için bunlara muhakkak ihtiyacımız var. Dolayısıyla bu kararname bizi gayet mutlu etti. Turizmciler olarak bundan memnunuz."