Karia Müzesi Açılmasını İstedi

Bodrum Belediyesi'nin kültür etkinlikleri kapsamında Trafo Kafe'de araştırmacı arkeolog Canan Küçükeren'in “Gurbetçi Karialılar, Mısır, İran, İsrail” adlı son kitabının tanıtım ve imza günü düzenlendi.

Karia Müzesi Açılmasını İstedi

Bodrum Belediyesi'nin kültür etkinlikleri kapsamında Trafo Kafe'de araştırmacı arkeolog Canan Küçükeren'in “Gurbetçi Karialılar, Mısır, İran, İsrail” adlı son kitabının tanıtım ve imza günü düzenlendi. Küçükeren kitap tanıtım imza gününde Bodrum'da bir Karia Müzesinin olması gerektiğini söyledi

İmza gününe aralarında Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu'nun da aralarında olduğu çok sayıda davetli katıldı. Türkçe ve İngilizce olarak basılan “Gurbetçi Karialılar” kitabı ilgili olarak kısa bir söyleşi yapan Canan Küçükeren kitabın yepyeni hipotezler doğuracağını söyledi. Karia kültürel kimliğine de bambaşka boyutlarda bir katkısı olacağını savundu.

Küçükeren “Karialılar maalesef çok fazla araştırılmayan bir uygarlık, umarım bu kitabım Karia uygarlığının önemine bir vurgu olur ve Karia müzesi açılır, o zaman bu uygarlığa çok daha fazla sahip çıkılır. Tarihte hak ettiği noktaya ulaşır. Aslında batı bölgelerimizde Karia ile ilgili eserlerimiz var. Karia ile ilgili müze kurulması için alt yapımız hazır, belli kaynaklar elinin taşının atına koyması gerekir. Umarım tarihimize sahip çıkarız, böylece ülkemiz daha güzel yerlere gelecektir, ağırladığımız turist sayısı daha da artacaktır. Çünkü kültürümüz her zaman her şeyin üzerindedir. Bu güzel imza gününde bize verdiği destek için Bodrum Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras'a ve Başkan yardımcımız Emel Çakaloğlu'na, Bodrum Belediyesi çalışanlarına sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

Kaymakam Bekir Yılmaz ise "Bir milleti millet yapan değerleri, kültürü ve tarihidir. Bizim gibi böyle önemli turizm merkezlerinde tarihi kültürü de çok önemlidir. Kültür turizmi de çok önemli. Bazı şeyleri belge olarak yazı hale getirmek bizden sonraki nesillere bir kaynak bırakmakta çok önemlidir. Bu yönde çok ciddi hizmetleri var Canan hanımın, kendisine emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra Küçükeren kitabını okurları için imzaladı.