Kendi Totemini Kendisi Kaldırdı...

Bodrum’da Keller Williams Gayrimenkul Danışmanlığı şirketinin yetkilileri, totem tabela kirliliği ile mücadele kapsamında örnek bir tavır koyarak kendi totemlerini kaldırdılar. 

Kendi Totemini Kendisi Kaldırdı...

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Kent TV’de katıldığı programda sorulan bir soru üzerine Bodrum Yarımadasının en önemli sorunlarından biri haline gelen ve müthiş bir görsel kirlilik oluşturan tabela ve totem kirliliğine son vereceklerini ifade etmişti. Totem ve tabela konusu daha sonra Radyo Halikarnas’ta da gündeme gelmiş ve Kent Konseyi aşkanı Arif Yılmaz, Bodrum’da totem ve tabela kirliliği ile ilgili başlamak üzere kent estetiğini bozan tüm unsurlarla mücadele etmek ve çözümler üretmek için Bodrum Kent Konseyi bünyesinde Kent Estetiği Çalışma Grubu oluşturulacağını açıklamıştı. 

Keller Williams Bodrum’un ortaklarından İş İnsanı Gürol İnan, totem ve tabela kirliliği ile mücadele kapsamında kendi işletmeleri önündeki yaklaşık 15 metrelik dev totemi kaldırttı. Kaldırılan totemin yerine zeytin ağacı dikilecek. 

TOTEMLERİN TAMAMEN KALKMASINI İSTİYORUZ

Aynı zamanda Radyo Halikarnas’ın da sahibi olan Gürol İnan, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Totemler zaten herkesin çok şikayetçi olduğu bir konu. Bunlar kentimizi çok kirleten unsurlar. Bu konuyu zaten bir radyo programında enine boyuna konuşmuştuk. Bir ara Bodrum’da çekimler yaptık, çok sayıda totem var. Sahipsiz totemler de var. Yollara asılmış, derme çatma tabela niteliğinde şeyler de var. Devasa boyutlarda tabelalar görüyoruz. Ama totemler en çok göze batanlar. Totemlerin tamamen kalkmasını istiyoruz. Çünkü Bodrum’a yakışmıyor. Burası bir turizm kenti. Dünya’nın hiçbir yerinde böyle çirkinliklere rastlamak mümkün değil. Tabelaların bir zapturapt altına alınmasını, belli ölçeklere, belli standartlara kavuşmasını istiyoruz.”

BU BİR SEFERBERLİK

Totem kirliliği ile mücadeleye kendi totemlerini sökerek başladıklarını dile getiren İnan, “Biz bunun örnek olmasını istiyoruz. Bu totem zincir markanın kullandığı bir totemmiş, arkadaşlarımız da belli bir bedel karşılığında devralmışlar. Bu sökülen totemin yerine zeytin ağacı dikeceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanımız, Valimiz, Karayolları ve Koruma Kurulu’nu ziyaret edip bu konuyu dile getireceğiz. Bu totemlerin çoğu Karayolları çekme mesafesi içinde. Birçoğunun statik hesaplaması yok, izni yok. Bunlar şiddetli bir rüzgarda, deprem durumunda tehlike de arz ediyor. Can ve mal kayıplarına sebebiyet verebileceğini düşünüyoruz. İnşallah bunlardan çok kısa süre içerisinde kurtuluruz. Bu bir seferberlik. Belediyenin, Karayolları’nın, Koruma Kurulu’nun en önemlisi de halkın desteğini istiyoruz. Herkes kendi tabelasını kaldırsın. Ya da kaldırmak için belediyeden yardım alsın” diye konuştu. 

KENT ESTETİĞİ ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURULDU

Bodrum’da totem ve tabela kirliliği ile ilgili başlamak üzere kent estetiğini bozan tüm unsurlarla mücadele etmek ve çözümler üretmek için Bodrum Kent Konseyi bünyesinde Kent Estetiği Çalışma Grubu oluşturulduğunu da sözlerine ekleyen Gürol İnan, şöyle dedi:

“Çalışma grubu yollara kadar uzanan malzeme teşhir etme alışkanlığı, yol kenarlarında kaldırım ve yeşil alan eksiklikleri, bina cephe düzenlemeleri, elektrik havai hatlarının yer altına alınması, kentin peyzaj eksiklikleri, kentin temizlik eksiklikleri, işgaliyeler gibi konularda da yoğunlaşacak. Ayrıca kent estetiğinin güzel örneklerini ön plana çıkaracak çalışmalar yaparak, Bodrum’da kent dokusuna uygun örneklerin çoğalmasını da teşvik edecek. Çalışma grubu ele aldığı konular ile ilgili; bilgi toplama, farkındalık yaratma, katılımcılığı sağlama, fikir üretme, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sorunların çözümü üzerine iletişim içinde olma misyonunu üstlendi. Bu kapsamda kurucu çalışma grubu Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, Elektronik Yüksek Mühendisi Gürol İnan, Bodrum Belediyesi ve BODTO Meclis Üyesi Atilla Serttaş, Mimar Kenan Sarıoğlu, Peyzaj Mimarı Figen Uyanık, Şehir ve Bölge Plancısı Şule Kükrer, Turizmci Galip Gür ve Gayrimenkul Danışmanı Yiğit Yıldırım.”