KIZKUMU PLAJI TATİLCİLERİN İLGİ ODAĞI OLDU

Marmaris'e bağlı Orhaniye köyünde bulunan Kız Kumu plajı, havaların ısınmasıyla...

KIZKUMU PLAJI  TATİLCİLERİN İLGİ ODAĞI OLDU
Marmaris'e bağlı Orhaniye köyünde bulunan Kız Kumu plajı, havaların ısınmasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Orhaniye köyünde kıyıdan yaklaşık 600 metre deniz seviyesinde uzanan Kızkumu plajına gelenler, plaj girişinde bulunan Türkçe ve İngilizce olarak yazılmış efsaneyi okuduktan sonra deniz üstünde yürümeye başlıyorlar.
Günde yaklaşık 2 bin kişinin ziyaret ettiği Kızkumu plajına gelenler isterlerse deve ile de plaj üzerinde gezebiliyorlar. Her gün safari jipleriyle Orhaniye köyüne gelen turistlerin yanısıra özel araçlarıyla gelen yerli tatilciler de deniz üstünde yürümenin keyfini yaşıyorlar. Temiz denizi ve efsanesiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Kızkumu Plajı'na gelenler, hemen girişteki Türkçe ve İngilizce tabeladaki Kızkumu Efsanesi'ni de okuyorlar. Efsaneye göre: ''3 bin yıl önce girdiği savaşı kaybeden Baybassos krallığının başkenti ,korsanlar tarafından ele geçirilir. Krallığı'nın güzel prensesi korsanlardan kaçmak ister ve yüzme bilmediğinden eteğindeki kumları serperek kendine yol yapmaya çalışır. Fakat gece yönünü kaybeder, eteğindeki kumlar bitince de boğularak ölür''
Plajın girişinde, eteğinde kum olan prenses heykeli bulunuyor. Plajın efsanesini okuyanlar, hem plajda hem de plaja adını veren prensesin heykeli yanında bol bol hatıra fotoğrafı çektiriyorlar.