Konaklama Turizmi Yön Değiştiriyor

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Bodrum’da otel turizmi yön değiştirmeye başladı. Birçok otelin içerisine yapılan villalar daha çok rağbet görüyor.

Konaklama Turizmi Yön Değiştiriyor

Turizmin incisi Bodrum'da yerli ve yabancı turistlerin yeni trendi otellerde villa kiralamak oldu. Otellerin içerisinde bulunan villalar yüzde 100 dolarken, otel oda dolulukları ise yüze 50 ile yüzde 70 civarında. Pandemi sonrasında yön değiştiren turizm tam pansiyondan, oda kahvaltı sistemine ya da tam pansiyon alakart sistemine geçiş yaptı.

DoorA Otel Genel Müdürü Atilla Doğancı turizmin yavaş yavaş yön değiştirdiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Yerli ve yabancı turistler pandemi sürecinden sonra villalara, rezidans ve bungalov tarzı tatil türü rağbet görmeye başladı. Villaların kalitesi ile alakalı bir durum ağırlama standartları değişebilir. Villa ücreti alınıyor, 3 aile de gelse 2 kişi de gelse bu fiyat değişmiyor. Bu da insanlara cazip geliyor. Otelcilik deniz, kum, güneş değildir. Otelcilikte önemli olan güler yüz, temizlik ve iyi hizmettir. Ancak şuandaki turizm sistemi yarı yarıya değişti. Otel ve villa konseptine dönüyor. Turizmde oda kahvaltı ve alakart sistemi olması gerekendir. Eskiden sistem oda kahvaltıydı ve tüm esnaf kazanıyordu. Türkiye'de her şey dahile dönünce global bir krize döndü. Oda kahvaltı ve yarım pansiyondan şaşmamak gerekir.” dedi.