Koronavirüs Belirtileri Değişti!..

Koronavirüs BA.5 varyantı, vaka sayılarındaki artışla birlikte gündeme geldi. Şimdiye kadarki en bulaşıcı varyant olduğu bilinen Omicron'un alt varyantı olan BA.5 belirtileri İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) tarafından güncellendi. Covid-19 BA.5 varyantında nefes darlığı, tat ve koku kaybı gibi yaygın belirtilerin görülme olasılığı daha düşük.

Koronavirüs Belirtileri Değişti!..

Koronavirüs pandemisinin başlamasından iki buçuk yıl sonra Omicron'un yeni varyantı ortaya çıktı. En bulaşıcı Covid-19 varyantı olarak bilinen BA.5 belirtileri, koronavirüs vakalarının artışa geçmesiyle birlikte araştırılmaya başlandı. BA.5 varyantında, tat ve koku duyularını kaybetme veya nefes darlığı belirtilerinin görülme olasılığı daha düşükken yeni semptomlar ortaya çıktı. İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS), Koronavirüs BA.5 belirtilerini açıkladı. 

BA.5 VARYANTI BELİRTİLERİ NELER?

Omicron'un alt varyantı olan BA.5, koronavirüs'ün şimdiye kadarki en hızlı yayılan varyantı olarak biliniyor.

17 bin 500 kişinin verilerine göre hazırlanan yeni semptomlarda ilk sırada boğaz ağrısı yer alırken, yüksek ateş, koku ve tat kaybı gibi belirtilerin görülme sıklığı azaldı. İşte, en sık görülen koronavirüs BA.5 belirtileri:

Koku Kaybı - %10
Kulak Ağrısı - %11
Nefes Darlığı - %11
Terleme veya Titreme - %12
Ateş - %13
Göğüs Ağrısı - %13
Koku Hissi Değişimi - %13
Göz Ağrısı - %14
Lenf Bezlerinin Şişmesi - %15
Baş Dönmesi - %18
Kas Ağrısı - %25
Yorgunluk - %27
Hapşırma - %32
Ses Kısılması - %35
Balgamlı Öksürük - %37
Burun Akıntısı - %40
Kuru Öksürük - %40
Burun Tıkanıklığı - %40
Bağ Ağrısı - %49
Boğaz Ağrısı - %58

5 TEMEL SEMPTOMU BULUNUYOR!

New York Times'ta yer alan habere göre, BA.5 varyantının beş temel semptomu; Öksürük, Burun akıntısı, Boğaz ağrısı, Yorgunluk, Baş ve kas ağrıları

GÜN GÜN BA.5 BELİRTİLERİ

0. GÜN

Enfeksiyon, Koronavirüs bulaşmış biriyle yakın temastan sonra başlar. Bir kişi konuştuğunda, şarkı söylediğinde, öksürdüğünde veya hapşırdığında, Covid parçacıkları taşıyan tükürük damlacıkları etrafa salınır. Virüs miktarı duruma göre değişiklik gösterir.

1., 2. VE 3. GÜN: KULUÇKA

Sars-CoV-2 vücudumuzun ilk hücrelerini istila etmeyi başardıktan sonraki adım, etki alanını genişletmek. İstila edilen her hücre binlerce kopya saldıkça, virüs organizmada daha çok ilerliyor. Virüsün varlığının tespit edilemediği bu sessiz evrim dönemi kuluçka olarak biliniyor.

Brezilya'daki Todos pela Saude Enstitüsü'nde bilimsel araştırmacı olan Virolog Anderson F. Brito, "Yeni varyantların kuluçka süresinin azaldığını fark ettik" diyor.

4. VE 14. GÜN: SEMPTOMLARIN BAŞLANGICI VE GELİŞMESİ

Virüs üst solunum yollarında, yani burun, ağız ve boğazda ilerlerken, sonunda ona karşı saldırı başlatan bağışıklık sistemiyle karşılaşır.

İlk savunma hattı, Çin'deki Zhejiang Üniversite Hastanesi'nde iki araştırmacı tarafından 2021'de yayımlanan bir makalede detaylandırıldığı gibi nötrofiller, monositler ve "doğal öldürücüler" olarak adlandırılan hücreleri içerir.
Zamanla, viral istilaya daha organize şekilde karşılık veren T lenfositleri ve antikorları serbest bırakan B lenfositleri gibi diğer bağışıklık birimleri devreye girer.

15. GÜN VE SONRASI: BİTİŞ

Koronavirüs ile ilk temastan yaklaşık iki hafta sonra, bağışıklık sistemi genellikle "savaşı kazanır". Aşılar buna yardımcı oluyor, çünkü vücudun savunma mekanizmasının patojenle temas etmeden önce bile onunla savaşmak için "eğitilmesini" sağlar. Bazı durumlarda ise, virüs akciğer gibi hayati organlara ulaşmayı başararak ciddi iltihabi durumlara yol açar. Bu durumlar genellikle acil müdahale gerekir ve ölüm riski yükselir. Bununla birlikte, iyileşen hastalar için bile semptomların aylarca, hatta yıllarca sürdüğü uzun süreli Covid riski var. Bu durum hala belirsiz olsa da, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), koronavirüslü kişilerin yüzde 13,3'ünün semptomlarının bir ay veya daha uzun süre devam ettiğini tahmin ediyor. Ayrıca CDC'ye göre, hastaneye gitmesi gereken Covid hastalarının yüzde 30'undan fazlası altı ay sonra hala yorgunluk ve nefes alma sorunlarından kaygı ve eklem ağrısına kadar çeşitli rahatsızlıklar yaşıyor.

BODRUM’DA BİR CAN KAYBI VAR

Bodrum’da koronavirüs nedeniyle bir kişinin daha yaşamını yitirdiği belirlendi. Karabağ mahallesinde yaşamını sürdüren 91 yaşındaki Namık Yalın’ın tedavi gördüğü Acıbadem Bodrum Hastanesi’nde yaşamını yitirdiği ve cenazesinin toprağa verilmek üzere İstanbul’a gönderildiği öğrenildi.