Kovid Tedbirleri En Üst Düzeye Çıkarıldı

Son haftalarda ülke genelinde olduğu gibi bölgemizde de covid-19 vakalarında oldukça dikkat çekici bir artış gözleniyor. Yetkililer, vatandaşları maske-mesafe-hijyen tedbirlerini titizlikle uygulamaları yönünde uyarırken, Bodrum Yarımadası'ndaki pozitif vaka sayısının 50 civarında olduğu öğrenildi. Koronavirüs testi pozitif çıkan vakalardan 7'sinin tedavisi hastanelerde, geri kalanın tedavisi ise evlerinde sürdürülüyor.

Kovid Tedbirleri En Üst Düzeye Çıkarıldı

Öte yandan ilçelerde Kovid-19 ile mücadelede, çalışmaların yerinde kontrol edilmesi amacıyla vali yardımcıları başkanlığında Denetleme Komisyonları oluşturuldu. 

Muğla Valisi Orhan Tavlı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında il genelinde başta sağlık hizmetleri olmak üzere tüm kurumlarca tedbirlerin en üst düzeyde alındığını bildirdi. Tavlı başkanlığında İl Sağlık Müdürü İskender Gencer, Halk Sağlığı Başkanlığı Kovid-19 çalışma ekibinin katılımıyla Valilik 75. Yıl Toplantı Salonu'nda salgınla ilgili bir toplantı düzenlendi.

Toplantı sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Tavlı, Kovid-19 ile ilgili alınan tedbirlerin gözden geçirilerek, ilçe bazlı değerlendirmeler yapıldığını, tespit edilen vakaların ve temaslıların takibi, tedavisi, izolasyon süreçlerinin aylık olarak değerlendirildiğini söyledi. İlçelerde çalışmaların yerinde kontrol edilmesi amacıyla vali yardımcıları başkanlığında Denetleme Komisyonları oluşturulduğunu belirten Tavlı, "Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında il genelinde başta sağlık hizmetleri olmak üzere tüm kurumlarca bütün tedbirler en üst düzeyde alınmıştır. Koronavirüsle mücadele kapsamında tüm kurumlarımızla birlikte var gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz" diye konuştu. 

Vatandaşların kendi ve sevdiklerinin sağlıklarını korumak için maske, sosyal mesafe ve el hijyeni gibi kurallara uymaları gerektiğinin altını çizen Tavlı, kurallara uyarak destek olan vatandaşlara, özenle çalışan emniyet, jandarma ve sağlık ekiplerine teşekkür etti.

Muğla'nın birçok ilçesi gibi, yaz aylarında turizm faaliyetlerinden dolayı oldukça yoğun bir nüfus hareketliliği yaşanan Bodrum'da, salgının başlangıcından seyahat yasaklarının sona erdiği Haziran başına kadar en düşük seviyelere inen pozitif vaka sayısı, özellikle son haftalarda oldukça dikkat çekici bir artış gösterdi. Nüfus hareketliliği ile parelel artış gösteren kovid vakalarının tespiti ve temaslılarının bulunarak izolasyona alınma çalışmalarını yürüten sağlık personeli büyük bir efor sarf ederken, tedbir kurallarına uyulmasındaki zaafiyetler hergün yeni vakaların ortaya çıkmasına neden oluyor.   
 
DENİZLİ'DE KOVİD-19 TESTİ POZİTİF ÇIKAN KİŞİ MUĞLA'DA DÜĞÜNDE BULUNDU!

Denizli İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk, kentte bir kişinin Kovid-19 testinin pozitif çıktığını, tedavi sürecinden ayrıldığını ve kendisinin Muğla'da bir düğünde olduğunu belirlediklerini bildirdi.

Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs vakalarına karşı vatandaşların dikkatli olması, maske, mesafe ve hijyene dikkat etmesi gerektiğini vurguladı. Kentte hastaneye gelen bir kişinin Kovid-19 testinin pozitif çıktığını ifade eden Öztürk, açıklamada şunları kaydetti:

"An itibari ile Kovid-19 pozitif gelen bir kişiyi maalesef Muğla tarafında bir düğünde bulduk. Sağlık ekiplerimiz düğüne filyasyona gidiyor. Maske, mesafe ve hijyen dedik. Kurallara uyulmazsa bu yasakları getirir dedik. Çok çalıştık. Hem hastalarımızı tedavi etmek için hem de hastalık yayılmasın diye çalıştık. Tekrar tekrar söylemek istiyorum, yeniden düğünlerimizi kutlayalım, el ele halay çekip zeybek oynayalım istiyorsak tüm kurallara uyalım."

Öte yandan evinde karantinada olması gerekirken Muğla'ya düğüne giden kişiye idari ceza uygulanacağı, düğünde temas ettiği kişilerin de karantinaya alınacağı öğrenildi.