KÜÇÜK ADA'NIN KAZA GEÇİRDİĞİ CADDEYİ TRAFİĞE KAPATTILAR!

Turgutreis'te bir otomobilin çarpmasıyla ağır yaralanan ve yoğun bakım ünitesindeki...

KÜÇÜK ADA'NIN KAZA GEÇİRDİĞİ CADDEYİ TRAFİĞE KAPATTILAR!
Turgutreis'te bir otomobilin çarpmasıyla ağır yaralanan ve yoğun bakım ünitesindeki yaşam mücadelesini 17 gün sonra kaybeden 10 yaşındaki yelken sporcusu Ada Uz'un ailesinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kişi, trafik kazasının olduğu yolu trafiğe kapatarak oturma eylemi yaptı.

Önceki gün düzenlenen cenaze töreninin ardından bölgede toplanan grup, kazanın yaşandığı noktada yeterince güvenlik tedbiri olmadığı ve araçların dikkatsiz bir şekilde seyrettiği gerekçesiyle oturma eylemi yaptı.

Bölgede toplanan grup adına Uz ailesinin yakını Haluk Yıldız, 10 yaşındaki Ada'yı hiç uğruna bir trafik kazasında kaybettiklerini belirterek şöyle konuştu:

"Bu acının yaşanma nedeni ilkel bir yapılaşmadan kaynaklanıyor. Bu yol hiçbir zaman standardında değildir. Burası Turgutreis'in ana yoludur. Hiçbir yerinde ne yaya kaldırımı, ne de doğru dürüst bir karayolu çizgisi vardır. Burada son olan bir olay değildir. Defalarca gerekli yerlere başvuru yaptığımız halde, bizimle ilgilenen olmadı. Burada başka acılar yaşanmaması için elden geçirilmesi lazım. Yetkililer buranın gereğini yapsın" dedi.

Eylem sırasında hasta taşıyan bir ambulansın geldiğini gören grup, yolu trafiğe açtı. Grup üyeleri ambulansın geçişinin ardından yolu yeniden trafiğe kapattı.

Ada Uz'un annesi Oya Erol Uz, Bodrum Belediye Başkanını olayın yaşandığı bölgeye davet ederek şunları söyledi;

"Burada trafik işareti ve buna benzer hiçbir güvenlik tedbiri yok, kontrol yok, kaldırım yok. Biz belediye başkanına bu nedenle oy verdik. Şimdi belediye başkanını buraya bekliyoruz ve bu durumu görmesini istiyoruz. Makamından değil, buradan görmesini istiyoruz" dedi.

Baba Ömer Uz ise, kazanın yaşandığı bölgede gerekli tedbirler alınmadığı takdirde, kaybettiği oğlunun doğum günü olan 2 Temmuz'da bölgede daha büyük bir eylem yapacaklarını söyledi.

İhbar üzerine eylemin yapıldığı bölgeye gelen jandarma ekipleri yaklaşık 1,5 saat boyunca yolu trafiğe kapatan grubu bir süre ikna etmeye çalıştı.

Oğlunu kaybeden acılı annenin konuşmasını bir süre dinleyen jandarma ekipleri, gruba bölgede uygulama yapacaklarını ve sorunu gerekli yerlere bildirecekleri sözünü verdi.

Grup üyeleri bir süre daha alkışlı eylemlerini sürdürdükten sonra yolu trafiğe açtı.