Küdür Yarımadası Kurtuldu!..

Yalıkavak Küdür Yarımadası 'kesin korunacak hassas alan' olarak tescil ve ilan edildi.

Küdür Yarımadası Kurtuldu!..

Van, Antalya ve Muğla'daki 4 doğal sit alanı, 'kesin korunacak hassas alan' olarak tescil ve ilan edildi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 7 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilen meclis toplantısında Küdür Yarımadası’nın ‘hassas bölge’ ilan edileceğini belirterek şöyle demişti:

“Küdürümüzü en azından yeni imar bölgeleri tehdidinden kurtaracak adım Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından atıldı. Ben kendilerine teşekkür ediyorum. Çok önemli bir adımdır. Eğer orayı bu haliyle, mera haliyle koruyabilirsek gelecek nesillere aktarabiliriz. Kültürel ve tabiat varlıklarıyla, her şeyiyle beraber aktarabiliriz ve vatandaşımıza her zaman açık tutarız.”

Yapılaşma baskısı altındaki Küdür Yarımadası ile ilgili somut adım atılarak Resmi Gazete’de yer aldı. Resmi Gazete'nin 11 Şubat’taki sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Van'ın Başkale ilçesindeki Yavuzlar Peribacaları, Antalya'nın Kumluca ilçesindeki Tekirova-Adrasan-Gelidonya Burnu arası, Konyaaltı ilçesindeki Geyikbayırı-Trebenna Antik Kenti ve Muğla'nın Bodrum ilçesindeki Küdür Yarımadası doğal sit alanları, 1 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesi'nin 109'uncu maddesi uyarınca 'kesin korunacak hassas alan' olarak tescil ve ilan edildi.