LÖSEMİYLE MÜCADELE EDEN MİNİK KIZIN HAYVAN SEVGİSİ

Milas’ta iki sene önce lösemiye yakalanan 6 yaşındaki Öznur, hayvan sevgisiyle yaşama...

LÖSEMİYLE MÜCADELE EDEN MİNİK KIZIN HAYVAN SEVGİSİ
Milas’ta iki sene önce lösemiye yakalanan 6 yaşındaki Öznur, hayvan sevgisiyle yaşama tutunuyor.

Uygulanan tıbbi tedaviyle birlikte sağlığı günden güne iyiye giden minik kız, öksüz bir kuzunun sevgisi sayesinde lösemiye karşı daha güçlü bir mücadele veriyor.

Hacıilyas Mahallesi Sarıoğlu Caddesi’nde oturan Tunay ailesi, 2013 yılında evin en küçük ferdi olan Öznur’un lösemi hastası olduğunu öğrendi. Ateş, halsizlik ve dişlerde apse şikayetiyle doktora giden aile, 6 yaşındaki Öznur’un lösemi olduğunu öğrenince büyük bir üzüntü yaşadı. Baba Mehmet Tunay yaşanan süreci şöyle özetledi;

"Ege Üniversitesi’nde lösemi teşhisi konuldu. Altı ay hastanede tedavi gördü. Bu altı aylık dönemde bazı operasyonlar geçirdi. Bundan sonra almış olduğu terapi bittikten sonra hastaneden çıktık. Hastaneden çıktığımızda doktorunun söylediği, almış olduğu ilaçların etkisi morali çok yüksek olursa yüzde 50 ilaç destekler yüzde 50 de morali destekler daha çabuk sağlığına kavuşur diye bir bilgi verdi" dedi.

Doktorların, ‘Bu hastalıkta moral çok önemli!” tavsiyesini dikkate alan baba Mehmet Tunay, minik kızının hayvanlara olan aşırı sevgisini keşfederek, evin bahçesinde tavuk beslemeye başladı. Her gün civcivlere bakan, onlara yem veren, tavukların yumurtalarını toplayan kızının gözle görülür şekilde iyiye gittiğini fark eden Tunay, lösemiyle mücadelede hayvan terapisine devam etme kararı aldı.

Bu sırada annesi doğumda ölen 4 günlük bir kuzuyu alıp eve getiren Tunay, kızını deyim yerindeyse mutluluğa boğdu. ‘Pamuk’ ismini verdiği kuzusuna kendi biberonuyla sobanın kenarında besleyen, büyüten minik kız, Pamuk’un sevgisiyle sayesinde üç ay sonra doktorlarının da kontrolünde ilaç tedavisini büyük oranda son verdi.

Minik Öznur'un annesi Emine Tunay, benzer durumdaki anne babaların umutsuzluğa kapılmamasını isteyerek şunları söyledi;

"İlk öğrendiğim zaman sadece bizim başımıza gelmiş gibi hissettim. Ama öyle olmadığını öğreniyorsun hastaneye gidince… Hani onlarda öyle bir duyguya kapılmasınlar sadece onların başına gelmiyor. Birçok aile var böyle, hayal kırıklığına uğramasınlar, morallerini yüksek tutsunlar. Çünkü annemizin, babamızın, kardeşlerimizin moralleri oluyor. Birinin en azından morali düzgün olsun ki onlara destek olabilsin." dedi.

Hayvan sevgisinin lösemi hastası kızlarının iyileşmesine destek olduğunu söyleyen Tunay ailesi, Öznur’un bu sayede anaokuluna devam edebildiğine dikkat çekerek lösemili hastalara, umutlarını kaybetmemeleri tavsiyesinde bulundu.