Maskeliler, 3. Kez Sahneye Konuldu

Bodrum’da genç oyuncular tarafından kurulan Tiyatro Meftun, İsrailli yazar Ilan Hatsor’un 33 yıl önce kaleme aldığı ‘Maskeliler’ oyununu sahneye koydu.

Maskeliler, 3. Kez Sahneye Konuldu

9 genç tiyatrocunu bir araya geldiği Tiyatro Meftun, İsrailli yazar Ilan Hatsor'un kaleme aldığı "Maskeliler" adlı oyunu sahneye taşıdı. Filistinli 3 erkek kardeş arasında geçen trajediyi konu alan ve savaşın insanlarda yarattığı çıkmazı etkileyici bir dille anlatan oyunun, geçen 4 Mart’ta prömiyeri yapılmıştı. “Maskeliler”, dün akşam Nurol Kültür Merkezi Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sahnesi'nde 3’üncü kez tiyatro severlerle buluştu.

Oyunun yönetmeni Mehmet Esen, oyunla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Bu son İsrail - Filistin savaşında binlerce insan öldürüldü. Anaların yüreğine ateş düştü. En büyük acıyı analar yaşıyor. Dünya sağır, kör, dilsiz. Orada insanlar öldürülüyor ve Dünya buna sadece sayı olarak bakıyor ya da filmmiş gibi seyrediyor. Bunun film değil gerçek olduğunu haykırmak için bu oyunu seçtik. Maskeliler’i Berlin’de iki yıl kapalı gişe oynamıştık. Beni çok etkileyen oyundur. Hep söylerim: ‘Sanatçı yanlışa hayır diyendir. Sanatçı kendi ışığını sakınmadan harcayandır’ diyerek yola çıktık.”

Tiyatro Meftun kurucularından Oğuz Arslan, Kent Haber’e yaptığı açıklamada tiyatroyu Ekim 2023’te kurduklarını ifade ederek şunları dile getirdi;

“Biz 9 kişilik ekip olarak 5 yıllık bir tiyatro eğitimi almıştık. Bu 5 yılın sonunda kendi tiyatromuzu kurarak olumumuza başladık. Toplamda 9 kişiyiz ama ek oyuncularımız oluyor, bize dışarıdan destek veren yönetmen hocalarımız oluyor. Biz Tiyatro Meftun olarak perdelerimizi çocuk oyunu ‘Pinokyo’ ile perdelerimizi açtık. 8 oyuncumuz oynadı. Hemen sonrasında yetişkin oyununa başladık. Yönetmen Mehmet Esen, Tiyatro Meftun’un kurulduğu günden bu yana çok fazla destek oldu ve Mehmet Esen’in yönetmenliğinde ‘Maskeliler’ oyununu sahneye koyduk. Oyun, 3 Filistinli kardeşin kendi aralarındaki trajediyi anlatıyor. Ekonomik ve politik açıdan yaptıkları kavgaları ve nasıl sonuçlanacağını anlatıyor. İsrailli Yaza Ilan Hatsor’un 33 yıl önce kaleme aldığı bir oyundu. Biz de günümüzde yaşanan olaylarla ilgili ses getirmesi için halka hitap ettik diyebilirim.”

Oyunda Naim karakterine hayat veren Taylan Kaya ise Oğuz Arslan’ın Davut karakterini, Can Keskin’in ise Halit karakterini canlandırdığını söyledi.