Mavi Nesil Projesi'ne Hibe Desteği

Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu tarafından geliştirilen, “Mavi Nesil Projesi”, başarılı bulunarak GEKA-SOGEP'ten hibe almaya hak kazandı.

Mavi Nesil Projesi'ne Hibe Desteği

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü’nün yürütücülüğünü üstlendiği ve Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu tarafından geliştirilen, “Mavi Nesil Projesi; Denizcilik ve Yatçılık Sektöründe Eğitim, Beceri ve İstihdam Edilebilirliği Geliştirme Merkezi” isimli proje, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın destek ve koordinasyonuyla, T.C. Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) 2021 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında başarılı bulunarak hibe almaya hak kazandı.

Bu proje ile GEKA-SOGEP kapsamında, denizcilik ve yatçılık sektöründe istihdam edilebilirliği arttırma hedefi doğrultusunda, denizcilik sektörünün ihtiyaç duyduğu çeşitlilikte ve kabiliyette nitelikli personel ve ara eleman ihtiyacının karşılanması ve uygulamalı mesleki eğitim verecek birimlerin oluşturulması hedefleniyor. Proje kapsamında boya, kaynak, elektrik-elektronik, ahşap-kompozit, makine ve teçhizat, bilgisayar, yat hizmetleri, denizde güvenlik olmak üzere yedi farklı alanda uygulamalı mesleki eğitim birimleri ve kursları hayata geçirilecek.

Gemi-yat inşa sektörlerindeki en temel eğitim gereksinimlerinin karşılanmasına istinaden nitelikli, uygulama bilgi ve becerisi yüksek teknik elemanların yetiştirilmesi amacıyla, mesleki eğitim kursları hayata geçiriliyor. 

Proje süresince, kursların tümü alanında uzman eğitmenler tarafından ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Mesleki eğitim kurslarını başarıyla tamamlayan kursiyerlere, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan katılım belgesi verilecek.

Mesleki eğitim kursları:
Gaz altı kaynağı kursu
Elektrik ark kaynağı kursu
Temel ahşap tekne üretimi kursu
Temel kompozit tekne üretimi kursu