Merhaba Günü Logo Yarışması

Halikarnas Balıkçısı’nın doğum günü olan 17 Nisan tarihinin “Dünya Merhaba Günü” ilan edildiği Bodrum’da, “Dünya Merhaba Günü Uluslararası Logo Yarışması” düzenleniyor.

Merhaba Günü Logo Yarışması

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın doğum günü olan 17 Nisan tarihi, geçen yıl “Dünya Merhaba Günü” olarak ilan edilmişti. Balıkçı’nın bu yılki doğum gününde “Dünya Merhaba Günü Uluslararası Logo Yarışması”nın tanıtımı yapıldı.

Halikarnas Balıkçısı’nın mezarının bulunduğu Gönültepe’de düzenlenen toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, MYRA Ajans Başkanı ve Hemzemin Platform sözcüsü Rauf Kösemen, Yarışma İletişim Danışmanı Ömer Durmaz ve Bilgi Yayınevi Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Örs ile çok sayıda Bodrumlu katıldı. 

Programın açılış konuşmasını yapan Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, “Bodrum Deniz Müzesi ve Bodrum Belediyesi olarak her sene anma programları düzenliyoruz. Bu sene daha farklı bir şey yapmak istedik. Sayın Ahmet Aras, geçen yıl 17 Nisan’ı Dünya Merhaba Günü olarak ilan etmişti. Biz de yerelden evrensele, dijital bir medya kampanyasıyla 17 Nisan Merhaba Günü’nün uluslararası bir logo yarışması ile duyuralım istedik. Hep beraber Merhaba Günü’nün logosunu aramaya çıkıyoruz.” diye konuştu.

Cambazoğlu, logo yarışması ile ilgili detaylı bilgilerin Bodrum Deniz Müzesi’nin sosyal medya hesaplarından alınabileceğini söyledi. 

Güzel bir yarışma düzenlediklerini ifade eden Yarışma İletişim Danışmanı Ömer Durmaz, “Ben bu konuda epey deneyimliyim. Hakkaniyetli bir yarışma düzenleyeceğiz. Bu yarışmanın tek bir doğrusu yok. Tek bir merhaba yok. Herkesin merhabası kendine. Merhaba, aslında ayna tuttuğumuz bir şey. Zaten Cevat Şakir bu anlamları gördüğü için tek bir sözcüğe bu kadar çok derin mana yüklemiş. Biz de bunu vermek üzere bir çalışmaya giriyoruz. Birincilik, ikincilik, üçüncülük, mansiyon ödüllerimiz olacak ama aslında bu yarışmada herkes kazanan olacak.” ifadelerini kullandı. 

MYRA Ajans Başkanı ve Hemzemin Platform sözcüsü Rauf Kösemen ise “Benim bu işteki görevim bir yandan iletişim kampanyasını sürdürmek, diğer yandan bu kampanyanın sosyal fayda üretebilir hale getirilmesini de sağlamak.” şeklinde konuştu. 

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın 26 adet kitabını bastıklarını ifade eden Bilgi Yayınevi Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Örs, “Biz Halikarnas Balıkçısı’nın 50 yılı aşkın süredir kitaplarını basıyoruz. Onun kitaplarını, milyonlarca insana ulaştırmanın gururunu yaşıyoruz.” dedi. 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise düşüncelerini şu sözlerle ifade etti;

“Merhaba derken aslında bu bir, barış, kucaklaşma, sevgi dili olarak değerlendirilebilir. Bu kucaklaşmayı sağlayabilmek için büyük bir gayret içerisindeyiz. Bu nefret dilinden kurtulmak, kucaklaşmayı sağlamak, ayrışmayı bitirmek için ülkede büyük bir irade var, çaba var, gayret var. Bugün aslında bunu yapıyor olmakla bence merhabanın anlamını yerine oturtuyoruz. Umarım önümüzdeki süreçte de bizim bu değişim, dönüşüm çabamıza katkı sağlar diye düşünüyorum.”

Logo yarışmasının tanıtımının ardından Cevat Şakir’in mezarına çelenk sunuldu, mezarı başında anma konuşmaları yapıldı.