Mete’den TOKİ ve Hastane Açıklaması

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ), Bodrum’a yapılması planlanan 150 konut ile ilgili açıklama yaptı. TOKİ konusunda Bodrum ve Marmaris belediyelerini eleştiren Mete, “Bir yerlerde arsa arayışlarımız devam ediyor. Arsa bulduğumuz zaman bu rakamlar yukarı çıkar.” diye konuştu. Bodrum’daki yeni hastane konusunda da açıklama yapan Kadem Mete, hastanenin yılbaşından önce tüm birimleri ile hizmet vermeye başlayacağını söyledi.

Mete’den TOKİ ve Hastane Açıklaması

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, “Arsayı belediye bulur. Bazı belediye başkanları bu konuda çok maharetli. Örneğin Kavaklıdere Belediye Başkanı. Kavaklıdere’de 8’inci etap TOKİ’ler yapılacak. Belediye başkanı yeri buluyor, talepleri topluyor. TOKİ’ye hazır dosyayı götürüyor. Diyor ki ‘Bakın arazisi burası, ayarladım. İmarını düzenledim. Şu kadar başvuru var. Siz ne kadar yapabilirseniz’ diyor. Pat diye TOKİ’yi alıyor. Kılçıksız et gibi TOKİ için de kolay oluyor. Ama Bodrum gibi bir yerde sıfır belediye desteği. Hatta ‘istemezük’ olayı var. Siz bir arsa buluyorsunuz, ‘ben buraya TOKİ yapayım ama buraya MUSKİ su getirir mi, kanalizasyonu getirir mi, yolunu yapar mı?’ soru işaretleri var. Bunların olduğu yerde 150 tane kopartabildik. Bir arsa üretildi, hazine arazisi bulundu. Orada 150 tane yapabilecek.” dedi. 

Marmaris’te TOKİ yapacak arazi bulamadıklarını dile getiren Kadem Mete, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hazine arazisi yok. Belediyenin de böyle bir derdi yok. Çünkü bazı yerlerde belediye başkanları geldiği zaman bir inşaat şirketi türüyor. Sonra belediye başkanı değişiyor, o inşaat şirketinin hacmi küçülüyor, başka bir inşaat şirketi türüyor. Maalesef Marmaris’te kimse gelip TOKİ yapmasın, aman bizim rantımız bölünmesin diye bazı yerlerde TOKİ’ye böyle karşı bir çalışma var. Dolayısıyla biz, belediye başkanlarının iyi çalıştığı, arsa ürettiği ilçelerde bu sayıları aldık. Ama bunlar nihai sayılar değil. Bir yerlerde arsa arayışlarımız devam ediyor. Arsa bulduğumuz zaman bu rakamlar yukarı çıkar. Bodrum’da şu anda TOKİ’nin bulduğu arazi Mumcular’da, 76 dönüm.”

Yeni Devlet Hastanesi ile ilgili sorulan soruya da yanıt veren Kadem Mete, “Peyderpey geçiliyor. Bunu söyleyebilirim. Tahminim o ki yılbaşına kadar tamamen geçilmiş olabilir. Ben yine de bunun sözünü vermiyorum ama bitirilen yerlerde peyderpey geçilme oluyor.” şeklinde konuştu.