Genel Müdür Ülgen Çalışmaları Anlattı

Muğla Su ve Kanalizasyon İşleri (MUSKİ) Genel Müdürü Baki Ülgen, Kent Televizyonu ekranlarında canlı olarak yayınlanan, Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu Açık Görüş programına konuk oldu. Ülgen, Bodrum gündeminin önde gelen sorunları ve çözüm için devam eden çalışmalar hakkında soruları yanıtladı.

Genel Müdür Ülgen Çalışmaları Anlattı

Bodrum’un en önemli sorunlarından olan içme suyu, kanalizasyon ve arıtma alt yapısına ilişkin izleyicilerden gelen soruları da yanıtlayan Ülgen şunları söyledi.

"Muğla Büyükşehir olarak hizmet alanımızı 6 bölgeye ayırdık ve bunların en büyüğü Bodrum sayılır. 1650 Muski personelinin 380 tanesi Bodrum’da görev yapıyor. İl Merkezindeki Çağrı merkeziyle koordineli çalışan bir birimimiz var ve şikayetler anlık olarak kayda alınıp, gereğini yapmaya çalışıyoruz. Ancak takdir edersiniz ki, on yıllardır birikmiş ve son yıllarda çok hızlı artan bir nüfusa sahip Bodrum’un sorunları öyle bugünden yarına çözülemiyor. Yaptığımız gerçekçi program ve çalışma takvimiyle, gücümüz oranında mümkün olduğunca bölge halkının sorunlarını çözmeye, onları mağdur etmemeye çalışıyoruz." dedi.

En çok şikayetçi olunan konulardan biri olan su borularının patlaması ve su kesintileri ile ilgili olumlu gelişmeler yaşandığını belirten Ülgen "DSİ ile yaptığımız görüşme ve protokoller sonucu 2023 yılı sonuna kadar tüm hatlarımızı yenilemeyi planlıyoruz. Muğla'da bu yıl yaptığımız 1,2 milyarlık yatırımının yaklaşık 1 milyarını Bodrum için gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Bir soru üzerine önemli bir olumsuzluk yaşanmazsa bu kış su sorunu yaşamayacağımızı, yeni su kaynaklarının da devreye sokulacağını söyleyen MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen "önümüzdeki hafta Ankara’da yapacağımız görüşmeler sonucunda boru hatlarıyla ilgili müjdeli haberler vermeyi umut ediyoruz" şeklinde konuştu.

Katık su bedellerinin İlçe belediyelerinin yaptığı tespitler ve fiyatlandırmalar sonucu su faturalarıyla birlikte MUSKİ tarafından tahsil edildiğini ancak ilçe belediyelerinin hesaplarına aktarıldığını, atık su bedellerinin de yasa gereği alınmak zorunda olduğunu belirten Ülgen, su dağıtım hizmetlerinin en büyük maliyet unsuru olan elektriği yakın zamanda MUSKİ olarak ürettiklerinde içme suyu ücretlerinde indirime gidebileceklerinin de müjdesini verdi.

Her durumda Bodrum halkının daha huzurlu ve kaliteli hizmet alabilmesi için fedakarca çalıştıklarına vurgu yapan Ülgen, şimdiye kadar gösterdikleri hoşgörü ve sabır için Bodrum halkına teşekkür etti.