Mete'nin İfadeleri Polemik Yarattı!

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete’nin Bodrum’da sarf ettiği sözler siyaseti ısındırdı. Basında çıkan haberlerin ardından önce Twitter'da başlayan tepkilere, CHP Muğla İl ve Bodrum İlçe Başkanları yayınladıkları yazılı açıklamalarla katıldılar. 

Mete'nin İfadeleri Polemik Yarattı!

Ak Parti Bodrum İlçe Başkanlığı görevine atanan Osman Gökmen’in görevi devraldığı törende bir konuşma yapan Kadem Mete, “Muğla’yı alabiliriz” diyerek şunları ifade etmişti:

“Fakat Bodrum’u pas geçerek bunu başaramazsınız. Muğla’yı almak istiyorsanız, Bodrum’u da almak zorundasınız. Kaldı ki Bodrum'u hem stratejik olarak, hem de tarihsel, kültürel olarak, Batı’ya açılan bir kapı olarak görürseniz, Bodrum mutlaka alınmalıdır. Zamanında Fatih’in söylediği gibi, onu elbet bir alacağız da işte o komutanlara ne mutlu o komutanlara diyoruz” demişti.

Kadem Mete’nin konuşmasında kullandığı “Bodrum mutlaka alınmalıdır. Zamanında Fatih’in söylediği gibi, onu elbet bir alacağız da işte o komutanlara ne mutlu o komutanlara diyoruz” ifadelerinin ulusal medyaya “Fatih’in İstanbul’u aldığı gibi önce Bodrum’u, sonra Muğla’yı alacağız” şeklinde yansıması üzerine, siyasi bir polemik başladı. Mete'nin açıklamalarına yönelik olarak önce Twitter üzerinden başlayan tepkilere, bugün de CHP Muğla İl Başkanlığı ve Bodrum İlçe Başkanlığı'ndan yapılan yazılı basın açıklamalarıyla CHP de katıldı. 

Mete’nin açıklamalarına sert tepki gösteren CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, "Muğla surlarla değil sevgi, hoşgörü ve güler yüzle çevrili bir şehir, AKP’nin yönettiği şehirlere ihanet eden, ihaleci siyaseti Muğla’ya işlemez" ifadeleriyle başladığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Yedi tepeli, görkemli İstanbul ne yazık ki AKP yerel yönetimleri tarafından yönetilememiş, bu kadim şehre AKP Genel Başkanı’nın kendi sözleri ile ihanet edilmiştir. Gökdelenlerle mimarisi, yaşam şekli bozulan, deprem toplanma yerleri yandaşlara AVM yapımı için verilen, trafik, alt yapı sorunu ile ne yazık ki güzelim şehir yaşanmaz hale gelmiştir. 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde halk değişim demiş ve AKP’nin her türlü baskısına rağmen halk “Her şey çok güzel olacak” diyerek İstanbul’u CHP’nin yönetmesine karar vermiştir. O günden bugüne kuyruk acısı dinmeyen AKP yöneticileri her konuşmalarında İstanbul’u dillerinden düşürmemektedir. Son olarak AKP İl Başkanı Bodrum’da Fatih’in İstanbul’un fethi gibi Muğla’yı fethedeceğiz demiştir. İstanbul surlarla çevrili, fethedilmesi en zor şehirlerden biridir. Bilgisi, araştırmaları, daha önceki kuşatmalardan aldığı derslerle Sultan 2.Mehmet İstanbul’u fethederek “Fatih” ismini almıştır. Oysa Muğla sevginin, hoşgörünün ve güler yüzün şehridir. Surlarla değil, sevgiyle, özgürlüklerle çevrili, demokrasinin ve Atatürk’ün devrimlerinin şehridir. AKP’nin ihanet eden, sömüren, ihaleci zihniyeti Muğla’yı fethetmek bir yana bu eşsiz şehri hiçbir zaman yönetemeyecektir. Muğla şehrini düşman toprağı gibi fethedilecek yer gibi görmek de ayrı bir zihniyet sorunudur. İstanbul’a ihanet edenler Muğla’ya ihanet edemeyecek, yeşili, maviyi betona boyayan emellerine hiçbir zaman ulaşamayacaktır. Fatih Sultan Mehmet’in emaneti İstanbul artık emin ellerdedir. Artık İstanbul’da tarikatlara, cemaatlere, vakıflara hizmet devri bitmiştir. İstanbullulara hizmet devri başlamıştır.” 

Karahan; “Sayın Mete, önce yarım kalan projelerin hesabını verin”

Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan da yaptığı yazılı bir açıklamayla Kadem Mete'nin ifadelerine tepki gösterdi. Ak Parti iktidarının Bodrum’a yıllardır bir çivi bile çakmadığını ancak seçim dönemlerinde adaylarını boş vaatlerle meydanlara çıkardığını söyleyen Karahan, iktidar partisinin önce Bodrum’da söz verdiği projeleri tamamlaması gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı;

“AKP il ve ilçe başkanları Bodrum’u fethetmek için kuşanmadan önce, Bodrum halkının sorduğu sorulara cevap versinler. Örneğin Bodrum’un ‘bitmeyen’ hastanesi, ne zaman hizmete girecek? 2017 yılında yapımına başlanan Bodrum Devlet Hastanesi, yılan hikayesine dönmüş durumda. Aylardır çivi çakılmıyor. Duyuyoruz ki bu hastaneyi yarıda bırakıp giden şirket, başka yerde hapishane yapmaya başlamış! Hastanenin kalan işlerinin tamamlanması için neden ihaleye çıkılmıyor? Ne bekliyorsunuz? Bir diğer AKP balonu, Bodrum’a yapılacağı duyurulan Gençlik Merkezi. Yıllardır adı var kendisi yok bir durumda. Ne bekliyorsunuz? Bodrum-Yalıkavak yolu başladığı gibi durdu. Ne kadar harcadığınız belli değil. Biz sadece daha ne kadar bekleyeceğimizi öğrenmek istiyoruz.”