MİLAS KÜLTÜR BAŞKENTİ OLACAK

ÇEKÜL Vakfı ve Tarihi Kentler Birliği (TKB) Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin...

MİLAS KÜLTÜR BAŞKENTİ OLACAK
ÇEKÜL Vakfı ve Tarihi Kentler Birliği (TKB) Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Özgen’in, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın davetlisi olarak katıldığı inceleme gezisinin ardından, Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) Labranda Konferans Salonu’nda değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Yapılan inceleme gezisinde çekilen fotoğraflardan oluşan slaytın gösterimi ile başlayan toplantıda ilk konuşmayı Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat yaptı.

Prof. Dr. Metin Sözen’e, Oktay Ekinci’ye ve yönetmen Hasan Özgen’e teşekkür ederek konuşmasına başlayan Başkan Tokat, “İki gün boyunca bir dizi çalışma içine girdik ve olumlu gelişmeler elde ettik. Yerel yönetim olarak, Milas’ın geçmişteki tarihi ihtişamına ulaşması, kendine ruh verilmesi ve kent kimliği kazanması konusunda azimliyiz. Buna ancak ortak akılla ulaşabiliriz. Ortak akıl burasıdır. Bu nedenle, bu ortak aklı, hep birlikte samimi bir şekilde ortaya koyarak, konuşmadan öteye geçmeliyiz. Dün yaptığımız gezi bize şu yararı sağladı. Masa başında değil, eserin veya bizzat tarihi alanın yanında, ona bakarak eksiğini ya da durumunu net olarak tartışarak, herkesin bilgisini aktarmasıyla verimli bir sonuca ulaşılıyormuş” dedi.

Başkan Tokat, Vali ile yapılan görüşmede, Beçin’in kamulaştırma konusunda tam yetki aldığını ve Milas için de olumlu sonuçlar elde edildiğini belirtti.

“Vali Bey, restore çalışmasına Çöllüoğlu Hanı’ndan değil, Arasta’dan başlamamız konusunda fikir beyan etti. Kaleler düşerse şehirler, arasta düşerse yaşam düşer fikrinde yoğunlaştık. Yapmış olduğumuz görüşmeler bize gösterdi ki, bizler Muğla’dan önde ilerliyoruz. Bu anlamda bugün burada önceliğimizi tespit edip, kısa sürede projelerimizi hazırlayıp Vali Bey’in karşısına çıkmalıyız. Bu araştırma çalışmasının içerisinde, Hacı İlyas Meydanı’nı da ele almamız gerektiğini düşünüyorum. Çöllüoğlu ile ilgili çalışmamız da ötelenmedi. Bizim burada öncelikli olarak yapmamız gereken, Milas ile ilgili 5 önceliği seçerek, bunları bir sıraya koymaktır. Beçin ve Arasta ile ilgili yol aldık. Burada atölye çalışması gerekiyor. İçerisinde MİÇEV, ÇEKÜL, KUDEB, Milas Belediyesi ve TKB’nin de olduğu proje atölye çalışması yapmalıyız.
TKB ve ÇEKÜL bizlere bu kadar destek vermişken, ben ayrıca Milas’ta da bu duyarlılık oluşmuşken bu fırsatı kaçırmayalım diyorum. Hemen başlayıp, 2010 Haziran sonuna Arasta’yı bitirmeliyiz. Bu anlamda bütün katılımcılara, şimdiye kadar verdikleri katkı ve desteklerden dolayı teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.”

Değerlendirme toplantısında iki gün boyunca süren inceleme gezisi ve Milas’ın durumu hakkında konuşma yapan ÇEKÜL Vakfı ve Tarihi Kentler Birliği (TKB) Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen şunları kaydetti:

“İki gün içerisine Milas’ın içini ve Muğla’yı sığdırdık. Öncelikli olarak, Beçin Kalesi’nin tahrip olan noktalarının onarılması için acil plan hazırlanması, alttan ve üstten çıkan eserlerin tasnif edilerek dünyaya duyurulması gerekiyor. Arkeolog ve diğer arkadaşlarımızın kentin altına ayrı bir önem vermesi konusunda düşünce çıkıyor ortaya. Milas’la, Beçin arasında ilişki kuracağız. Elimizdeki varlığımızın potansiyelini ölçerek, kamunun elinde ne kadar tarihi bina var görmek istiyoruz. Hadi Bey Konağı’nın kent müzesi olarak devreye sokulabilmesi için, Vali Bey’in desteğiyle, bir kent müzesi oluşturmak istiyoruz. Bunun için Kaymakam Bey ve Belediye Başkanı tarafından bir dosya hazırlanarak, Valiliğe sunulacaktır. Çöllüoğlu Hanı’nı ve projesini gördüm. Konaklamalı bir proje. Öncelikli olarak binayı ayağa kaldırmalıyız. Binayı, halkın göreceği diri bir hale getirmek istiyoruz.

Milas Kaymakamı Şahin Aslan ise "Meydana girdik, Arasta’ya girdik. Basit bir tasarımla, esnafın da içerisinde olacağı gece dahi yaşayacak bir Arasta oluşturacağız. Bunların konuşma aşamasında kalmaması için en önemli nokta, sizlerin buradaki varlığınızdır. Buranın sahibi bizsek, talep edeceğiz. KUDEB, mimarlar ve diğer arkadaşlarımız ortak çalışacaklar. Elimizde, nitelikli demir bir kadro olacak. Projelerin kuruldan geçme seviyesinde, kurullara hazırlı giderek kolaylıkla projelerimizi kabul ettirmeliyiz." şeklinde konuştu.