Müslüman Feminist Yazar Bodrum'da Söyleşiye Katıldı

Kendisini Müslüman Feminist olarak tanımlayan Yazar Berrin Sönmez, Bodrum’da bir söyleşiye katıldı. 

Müslüman Feminist Yazar Bodrum'da Söyleşiye Katıldı

Kendisini Müslüman Feminist olarak tanımlayan Yazar Berrin Sönmez, Bodrum’da bir söyleşiye katıldı. 

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği (BKD) tarafından Herodot Kültür Merkezi’nde bir seminer düzenlendi. Seminerin konuşmacısı, kendisini Müslüman Feminist olarak tanımlayan Yazar Berrin Sönmez’di. 

“Daha çok benim durduğum yerden kendimi anlatmam ya da Müslüman feministlerin bakış açılarını, çalışma tarzlarını, beklentilerini, hedeflerini anlatmak istiyorum” diyen Berrin Sönmez, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Farklı feminizmlerin, feminist politika üretirken ortaklaşma yollarının neler olabileceğini bu seminerde konuşmak benim hedeflerimden birisi. Onun dışında da kadınların son zamanlardaki en önemli sorunlarından birisi olan nafakanın bir hak olarak kabul edilmeyip de kesilmesi yönündeki çabaların yaratacağı tehlikeleri konuşmak istiyorum.”

Dünya’da Müslüman Feminisitlerin sayısının fazla olduğunu ifade eden Sönmez, “İslami Feminizm aslında yaygın bir akım. Mısır’da, ABD’de, Endonezya’da, başka Müslüman ülkelerde fakat Türkiye’de Müslüman Feministler var olmakla birlikte İslami Feminizm akımı çok fazla tanınmadı, çok öne çıkmadı. Yakın zamanlara kadar belirginleşmedi de diyebiliriz. Şimdi artık Müslüman kadınlar da açıkça Feminist olduklarını söyleyip örgütlü olarak ya da bireysel olarak kendi Feminist yaklaşımları doğrultusundaki çalışmalarını kamuoyunun görünürüne çıkarabilir hale geldiler. Eskiden daha bir görünmez halde çalışılıyordu. Bunun sebepleri çok. Müslüman Feministlere İslam camianın Müslüman Feministlere çok ağır saldırısı vardı. Feminist akımlar arasında da, bazı Feminist gruplar arasında da ‘İslami Feminizm olamaz’ şeklinde saldırılar vardı. Biz bir yandan dinbaz diyeceğimiz katı ve bağnaz tek tipçi din yorumlarına karşı mücadele ederken bir yandan da Feminizm içerisindeki katı grupların, din karşıtı grupların bizi reddetmesine karşı çift yönlü bir mücadele içerisindeyiz.”

Berrin Sönmez, etkinlikte kitaplarını da okurları için imzaladı.