Nüfus'ta 3'ü 1 Yerde Dönemi...

MERNİS Projesi kapsamında uygulamaya konulan 3’ü bir yerde uygulaması ile artık vatandaşlar, tek bir randevu ile TC Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü belgesi yenileme işlemi için müracaatta bulanabiliyor.

Nüfus'ta 3'ü 1 Yerde Dönemi...

Vatandaşların aynı anda hem TC Kimlik kartını, hem Pasaportunu, hem de sürücü belgesini tek bir yerden (Alo 199 yada https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden) bir randevu alarak herhangi bir nüfus müdürlüğünden değiştirebileceğini ve bu vesile ile zaman kaybı yaşamayacaklarını söyleyen Bodrum İlçe Nüfus Müdürü Ahmet Güner; Üç işlem için son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet Biyometrik fotoğraf, belirlenen anlaşmalı bankalara, vergi dairesine veya PTT şubelerine yatıracakları değerli kağıt ve harç ücretleri ile kendilerini ispat edecekleri resimli ve damgalı bir kimlik ile ilçe nüfus müdürlükleri ile İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine baş vurarak işlemlerini kısa zamanda sonuçlandırabileceklerini söyledi.

Nüfus Müdürlüğüne gelemeyecek kadar Engelli vatandaşların başvurularını da GKT (Gezici Kayıt Terminalli) ile alınmaya başlandığını söyleyen Güner; Nüfus müdürlüğüne gelemeyecek kadar engelli ya da hasta olan vatandaşların durumlarını bir raporla belgelendirerek Bodrum Kaymakamlığına dilekçe ile başvuru yapması gerektiğini belirtti. Başvuru sahiplerinin Biyometrik fotoğraflarının ve değerli kağıt ücretlerinin yatırılarak hazır olması halinde belirli bir plan dahilinde, GKT ile engelli veya hasta vatandaşların başvuru işlemleri ikamet adreslerinde karşılanabiliyor.

Sosyal Medyada çıkan bazı asılsız haberlerin Vatandaşları olumsuz etkilediğini de sözlerine ekleyen, İlçe Nüfus Müdürü Ahmet Güner; "Vatandaşlarımızdan sosyal medyada çıkan asılsız haberlere riayet etmemelerini istiyoruz. Yeni kimlik kartlarının değişim işlemi 2023 yılı sonuna kadar (Süre uzatılabilir), sürücü belgeleri yenileme süresi 2022 yılı sonuna kadar uzatılmıştır. Nüfus Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızdan sadece mevcut kimlik kartlarının ve sürücü belgelerinin değişim işlemlerini son günlere bırakmamalarını istiyoruz. T.C. Kimlik kartı, sürücü belgesi ve pasaport başvurusunda bulunacakların Alo 199 telefon hattından veya https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden randevu alarak gelmeleri durumunda sıra beklemeden seri bir şekilde işlemleri yapılmaktadır. Vatandaşlarımız iş ve işlemleri için ihtiyaç duydukları Nüfus Kayıt Örneği, Yerleşim Yeri Belgesi (İkâmetğah) ve Tarihçeli Adres bilgisini e- devlet üzerinden alabilmekte, adres değişikliğini de yine e-devlet üzerinden elektronik imzalarıyla yapabilmektedirler. e-devlet üzerinden alınan belgeler nüfus müdürlüğünden alınan belgelerle aynı hukuki değeri taşımakta ve diğer kurum ve kuruluşlarca kabul edilmektedir" dedi.