Pasaport Başvuruları İçin Ek Mesai

Yıl sonu yaklaşırken pasaport başvurularında artış, nüfus müdürlüklerinde yoğunluğa neden oldu. Bodrum’daki yoğun başvurular nedeniyle Cumartesi günü de mesai yapıldığı öğrenildi.

Pasaport Başvuruları İçin Ek Mesai

Yeni yılla birlikte 6 aylık pasaport harcı 309 liradan 689 liraya, 4 yıl ve üstü pasaport harçlarının ise 1478 liradan 3295 liraya yükselmesi bekleniyor. Harçlara gelecek zam, pasaport başvurusunda yoğunluğa sebep oldu. Yoğunluk sebebiyle nüfus müdürlüklerinde yoğun mesai yapılıyor. 

Bodrum İlçe Nüfus Müdürlüğü görevlileri de bu süreçte yoğun çalışıyor. Ek mesai yapan ilçe nüfus personelinin mevcut randevular için Cumartesi günü de çalıştığı öğrenildi. 

e-devlet üzerinden yapılan pasaport başvurularında Muğla’daki yoğunluk sebebiyle sadece Kavaklıdere Seydikemer ilçesinden başvuru yapılabiliyor. 
Öte yandan pasaport randevusu bulunmadığına dair haberlere ilişkin olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü açıklama yaptı. Pasaport talebinin 5 kat artışla 48 bine ulaştığını ve vatandaşların mağdur edilmediği duyuruldu. Yapılan açıklama şöyle:

Bazı basın yayın organları ile sosyal medyada yer alan "Aralık ayında pasaport randevusu bulunmadığına" dair haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur; Daha önceki uzun yıllar boyunca 2 milyon civarında olan yıllık Pasaport talebi, bu yıl daha yıl bitmeden 10 Aralık itibariyle 3 milyon 650 bini aşmış olup yıl sonunda ise iki katını bulması beklenmektedir. Pandemi sonrası artan yoğunluk, yıl sonunun yaklaşması, Dünya’daki çip krizi endişesi ve farklı nedenlerle önceki yıllarda günlük 8 bin olan pasaport talebinin 5 katlık artışla günlük 48 bin seviyesine ulaşmasına; üretim ve tedarik zincirindeki aksamalara rağmen hiçbir vatandaşımız mağdur edilmemektedir.

Öte yandan vatandaşımızın mağduriyetini önlemek ve talepleri en hızlı şekilde karşılayabilmek için; hafta içi ve hafta sonu ek mesai yapılmakta, kişi başı işlem süresi 8 dakikaya indirilmiş, randevu alım süresi 15 güne çıkarılmıştır. Ayrıca ek randevu kapasitesi oluşturulmak için randevusuna icabet edemeyecek vatandaşlarımızın yerine aynı gün içerisinde randevu alınabilmesine olanak sağlanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”