Optimist Yarışları Başladı

9. Bodrum International Optimist Regatta(BİOR - Bodrum Uluslararası Optimist Yarışları)16 ülkeden 286 sporcunun katılımıyla başladı.

Optimist Yarışları Başladı

Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) faaliyet programında yer alan, Bodrum Belediyesi Bodrumspor Yelken Şubesi tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Bodrum Belediyesinin katkılarıyla 9. Bodrum Uluslararası Optimist Yarışları yapılıyor. 

16 ülkeden 286 sporcunun kayıt yaptırdığı yarışlar, İçmeler Mevkiindeki Bodrumspor Yelken Şubesi'nde başladı. İlk gün yarışlarındaki hava şartları, katılımcıları memnun etti. 

Karada son hazırlıklarını yapan sporcular, daha sonra denize açıldılar. İlk gün için 3 yarışın planlandığı bildirildi. 

Bursa Büyükşehir Belediye ve Burgaz Yelken Kulübü Antrenörü Batuhan Cesur,  şunları dile getirdi:

“Bodrum’da uluslararası bir yarış ve biz de bu heyecanı burada paylaşıyoruz çocuklarımızla. Arkada çok ciddi bir iş var. Lojistik kısmı, hazırlanma kısmı, çocuklarımız antrenörlerimiz, velilerimiz, herkes ciddi bir emek harcıyor, mücadele veriyor buraya yarışa gelmek ve yarışabilmek için. Çocuklarımızın okullarından vakti olduğu sürece hafta sonları olmak üzere eğitimlerimizi yapıyoruz, günde 3-4 saat denizde vakit geçiriyoruz. Bunun teorik kısmı, kuralları, deniz üzerindeki deniz pratiği oldukça vakit alıyor. Bir sporcunun gerçek anlamda yetişmesi uzun yıllar alıyor ve küçük yaşta başladıkları için iletişim çok önemli. Çocuklarla olan deniz üzerindeki, karadaki iletişim. Biz de hem psikolojik olarak hem fiziksel olarak tekniksel olarak elimizden geleni hocalarımızla beraber yaparak müsabakalara geliyoruz.”

Macar sporcu Benedek Barna Heder ise “Burada şartlar çok güzel. hedefim ilk 5 içinde olmak.” dedi. 

TYF Optimist Antrenörü Alican Selcik, ise yarış ile ilgili şunları dile getirdi:

“Dünya Şampiyonası öncesi güzel bir hazırlık yarışımız var. 16 ülkeden 286 sporcu kayıt yaptırdı bu yarışa. Türkiye’den de 150 sporcu yarışın içinde kayıtlı. Dünya şampiyonası öncesi uluslararası boyutta çok iyi ülkeler burada. İnanılmaz bir yarış olacak. Hava da ilk gün çok güzel. Çok iyi bir hava koşulları var. Dünya şampiyonası öncesi ilk prova niteliğinde. Böyle söyleyebiliriz. Bundan sonrasında bizim federasyon olarak Milli Takım kamplarımız olacak. Ve sonrasından bundan Mart ayı, Nisan ayı gibi tekrar böyle bir organizasyon daha yapacağız.”

Muhabir: Hamdi Yörür