Ortakent İhalesinde Çarpıcı İddia!

Emlak Konut’un, Bodrum’daki deniz manzaralı devasa arazi için düzenlediği ihale sonuçlandı. Kat karşılığı gelir paylaşımı ihalesini Cevahir Taah. İnş. ve Tic. Aş ile HB Grup İnş. Tic. Ltd. Şti. iş ortaklığının kazandığı açıklanırken, HB Grup İnşaat şirketinin Sanayi Bakanı Mustafa Varank’ın kuzenlerine ait olduğu iddia edildi. Proje uygulamasından yaklaşık 10 Milyar Liralık bir gelir elde edileceği, bu gelirin 4 milyar lirasının ihaleyi kazanan şirketlere kalacağı açıklandı.

Ortakent İhalesinde Çarpıcı İddia!

Kamu kuruluşu olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin 3 Kasım’da Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı bildirimde, Bodrum'un Ortakent Mahallesinde bulunan yaklaşık 180 bin metrekare büyüklüğündeki deniz manzaralı arsanın “gelir paylaşımı” ihalesine ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinde” en avantajlı teklifi Cevahir Taah. İnş. ve Tic. Aş ile HB Grup İnş. Tic. Ltd. Şti. iş ortaklığının verdiği belirtildi. Bu ihaleyle Cevahir Taahhüt İnşaat ile HB Grup İnşaat iş ortaklığının söz konusu arazide uygulanacak projeden 4 milyar 61 milyon TL, Emlak Konut’un ise 6 milyar 91 milyon TL gelir sağlayacağı ifade edildi.

Öte yandan ihaleyi kazanan konsorsiyum üyesi HB Grup İnşaat şirketinin Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’ndeki kayıtlara göre iki ortağı olduğu ve bu ortakların da Sedat Varank ile Gülhan Düzgün Varank olduğu belirtiliyor. Şirketin sahiplerinden Sedat Varank'ın, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile amca çocuğu olduğu iddia edildi.

Kısa bir süre önce Emlak Konut’un başkentteki eski Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) otobüs garajı arazisi üzerine inşa edilen Merkez Ankara projesi için düzenlendiği ihaleyi de yine Sedat Varank aldığı öğrenildi. Emlak Konut, 31 Ağustos tarihinde Merkez Ankara projesi için “Merkez Ankara Projesi O Blok Tamamlama İnşaatı İşi” adı altında bir ihale düzenlendiğini ve HB Grup İnşaat ile 26 Ağustos tarihinde KDV hariç 208 milyon TL’lik bir sözleşme imzalandığını açıklamıştı. 

Şirketin internet sitesinde, İstanbul Finans Merkezi ile Başakşehir Millet Kıraathanesi projesi gibi projelerin inşaatını üstlendiği, bunun dışında da birçok konut projesini yaptığı belirtiliyor.