Oteller İçin Yeni Genelge Geldi!..

İçişleri Bakanlığı otellerdeki parti görüntüleri üzerine yeni genelge yayınladı. Bundan sonra otellerde müşterilerin topluca bir araya gelmeleri engellenecek. Parti, eğlence gibi etkinliklere müsaade edilmeyecek. Bodrum'da da özellikle haftasonları, salgın tedbirlerinin ihlal edildiği otellerin bundan sonra daha sıkı denetlenmesi tahmin ediliyor.

Oteller İçin Yeni Genelge Geldi!..

Yeni genelgede Güvenli Turizm Sertifikası olan otel ile konaklama tesislerine girişte HES kodu sorgulama zorunluluğu getirildiği hatırlatıldı. Genelgeye göre konaklama tesisleri için getirilen “açık alanlar dahil restoran, lokanta ve diğer otel salonlarında canlı müzik, kayıt dinletilmesi gibi her türlü müzik yayınına saat 22.00’den sonra izin verilmeyecek" kuralı, kayak otellerinde sokağa çıkma kısıtlaması olduğu süre ve günlerin tamamını kapsayacak şekilde uygulanacak.

PARTİYE İZİN YOK

Yiyecek-içecek servisi başta olmak üzere müşterilerin topluca bir araya gelmelerini engelleyecek tedbirler alınacak. Parti ve eğlence gibi etkinliklere izin verilmeyecek. Kayak merkezlerindeki telesiyej, teleski gibi mekanik hatların iniş ve biniş noktalarında olası yığılmaları engellemek için fiziki mesafe kurallarına uygun bekleme alanı düzenlenecek. Emanet dolaplarının sosyal mesafe kuralına uygun şekilde, konakladığı sürece aynı dolabın aynı misafir tarafından kullanımı sağlanacak. Her misafirin kiralama süresi sona erdikten sonra yeni misafirin kullanımı için emanet dolapları, kayak takımları, baton, kayak ayakkabıları, board ve ayakkabıların temizlik, bakım ve hijyeni sağlanarak kullanıma hazır hale getirilecek. Kayak odalarında fiziki mesafe planına uygun kapasite belirlenecek, çakışmaları önlemek amacıyla kayak odası kullanım periyodları düzenlenecek.

Kayak otelleri ve tesisleri il/ilçe salgın denetim ekipleri ve kolluk görevlileri düzenli denetlenecek. Kurallara uymayan otel ve konaklama tesislerine Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun ve Turizmi Teşvik Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem uygulanacak. Türk Ceza Kanunu’nun 195'inci maddesi kapsamında adli işlemler de yapılacak.

Genelge ağırlıklı olarak kayak merkezlerindeki otelleri kapsasa da, Bodrum'daki kışın açık olan birçok otelde de haftasonu sokağa çıkma yasağı nedeniyle doluluk oranlarının arttığı ve koronavirüs tedbirlerinin görmezden gelindiği etkinliklerin düzenlendiği şikayetlerinde artış gözleniyordu.