Arazileri İçin Umutları Danıştay'da!

Bodrum ve Milas’ta vatandaşların arazilerine kamulaştırma şerhi konarak rüzgar türbinlerinin dikilmesi çalışması ile ilgili hukuki mücadele başlatıldı. Mahalle muhtarları, bölge sakinleri adına Danıştay 13. Dairesi Başkanlığı'na yürütmenin durdurulması başvurusu yaptı.

Arazileri İçin Umutları Danıştay'da!

Bodrum’un Mazıköy mahallesi ile Milas’ın Bozalan, Gökbel, Fesleğen mahallelerinde bölge sakinlerinin arazilerinin de olduğu geniş bir alanın Yenilenebilir Enerji Kaynakları Alanı (YEKA) ilan edildiği ve vatandaşların tapularına şerh konulduğu ortaya çıkmıştı. 

DANIŞTAY’A BAŞVURU YAPTILAR

Yaşanan bu gelişme sonrası toplantılar yapan bölge sakinleri, hukuki mücadele başlatma kararı aldı. Bodrum’un Mazıköy Mahallesi ile Milas’ın Bozalan, Gökbel, Fesleğen mahalle muhtarları vatandaşlar adına Danıştay 13. Dairesi Başkanlığı'na Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın YEKA ilanı ile ilgili yürütmenin durdurulması başvurusunu yaptı. 

“Açık hukuka aykırılık ve telafisi imkansız zarar şartlarını birlikte taşıdığından dava sonuçlanıncaya dek yürütmenin durdurulmasına ve neticeten dava konusu ilan işleminin iptali”nin istendiği başvuruda şu ifadelere yer verildi:

“Gelişigüzel YEKA alanı ilan edilmesi bilimsel esaslara aykırıdır. Zira bilimsel verilere göre Rüzgar Enerjisi santrallerinin insan yerleşim alanlarına, insan fiziksel sağlığına ve psikolojik sağlığına, hayvanların sağlığına, tarım ve hayvancılığa, orman ekosistemine, arıcılığa geri dönülemez zarar vermektedir. YEKA alanı ilan edilen bölgelerde yaşanan 2021 yangınlarında 178.000 hektar orman ve zeytinlik yanmış olup bu bölgelerin yeniden çam ormanı ve zeytinlik haline getirilmesi yasa gereğidir.

YAPIMINDA 10 BİNLERCE AĞAÇ KESİLMEKTEDİR

RES projeleri yukarıda belirttiğimiz bilimsel delillerle ormanların ve zeytinliklerin vegetatif ve generatif gelişimine zarar verdikleri gibi inşaatı sırasında sadece pervaneleri taşımak için dahi orman içinde en az 12 metre genişliğinde yol açmak gerektiği için 10 binlerce ağaç kesilmektedir.

Toplumsal maliyet analizi yapılmaksızın ormanlarımızın, zeytinliklerimizin, arıcılık yapılan ormanların YEKA alanı ilan edilmesi hukuka ve kanuna aykırı olup, iptalini talep ediyoruz.

TERMİK SANTRALLERİN ÖLÜ BÖLGE HALİNE GETİRDİĞİ YERLERE YAPILSIN

Muğla'da YEKA alanı ilan edilmesi gereken yer ormanlarımız ve zeytinliklerimiz değil; Yeniköy -Kemerköy Ve Yatağan Termik Santrallerinin ölü bölge haline getirdiği üzerinde rüzgar ve güneş enerjisi kurmak dışında hiçbir şey yapılamayacak 55 bin dönümlük sürekli güneş ve /veya rüzgar alan ölü bölgedir. Yeniköy -Kemerköy -Yatağan Termik santralleri kapatılıp, uydudan dahi yok ettikleri -yıkıma uğrattıkları ölü bölge haline getirdikleri gözüken bu 55 bin dönümlük alan YEKA alanı ilan edilmelidir.”

Muhabir: Hamdi Yörür