SAĞLIK VE YAŞAM'DA KANSER KONUŞULDU...

Kent Tv ekranlarında, Universal Hospital Bodrum'un katkılarıyla hazırlanan "Sağlık...

SAĞLIK VE YAŞAM'DA KANSER KONUŞULDU...
Kent Tv ekranlarında, Universal Hospital Bodrum'un katkılarıyla hazırlanan "Sağlık ve Yaşam" programında bu hafta 4 Şubat Dünya Kanser günü nedeniyle Kanser hastalıkları konuşuldu.

Program sunucuları Op. Dr. Tahir Ateş ve Prof. Dr. Osman Akdemir kanser hastalıkları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundular.Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Tahir Ateş Tahir ateş, kadınların özellikle 30 ile 40 yaş arasında mutlaka genel kontrol yaptırması gerektiğine dikkati çekti.

Her kadının ayda en az bir kez kendi meme muayenesini yapması gerektiğini dile getiren Ateş, "Hanımların kendisini muayene ederek, daha önce fark etmediği bazı şeyleri doktoruna söylemesi gerekir. Bu yöntem zaman zaman hayat kurtaran bir yöntem oluyor. Röntgenden hatta mamografiden daha etkili bir kontrol oluyor" dedi.

Ateş ayrıca, Türkiye'de özellikle gıda terörünün çok yaygınlaştığına dikkat çekerek "Gıdalarda inanılmaz derecede hem katkı maddesi kullanıldı, hem hormonlar kullanıldı. Şu anda birçok gıda maddesindeki katkı maddesi bize kansere doğru adım adım yaklaştırıyor" diye konuştu.

Prof. Dr. Osman Akdemir ise, genel olarak kanserin yaygınlaşmakta olmasıyla beraber artık bir ölçüde tedavi edilebilir duruma geldiğinin altını çizdi.Akdemir tüm dünyanın en önemli sağlık sorunlarının başında gelen kanser hastalıkları ile ilgili şunları söyledi;

"Dünyanın birçok yerinde kanserler ilgili çalışmalar yapılıyor. Kanserin aydınlatılmasıyla ilgili çok sayıda yazı var. Kanser sadece sağlığı ilgilendiren bir konu değil kanser çok geniş bir olgu. 20. yüzyılda insanlığın başına bela olmuş bir bela. Biz tek bir hastalık olarak görüyoruz. Aslında pek çok hastalık var. Bugün dünyada ve ülkemizde ölüm sebepleri içinde kalp damardan sistemi hastalıktan sonra ikinci üçüncü sırada oluyor. Kanser hem kadınlarda hem erkeklerde önemli bir sorun. Modern sağlık yaklaşımı artık sadece hastalıkları teşhis edilip bürokratik durumların halledilip tedavi edilmesi değil. Kanserle ilgili bir takım gelişmeler oldu. Son senelerde son 10 yılda bazı gelişmeler kanserin de belli bir ölçüde tedavi edilebilir bir hastalık olduğu gerçeğini beraberinde getirdi" dedi.