Sektör Bu Yıl Da Çok Hareketli

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Yarımada genelinde inşaat faaliyetlerinin başlamasıyla birlikte denetimlerin sıklaştığını ifade ederek “167 civarında şantiyeyi denetledik, 34’üne işlem yaptık. Zabıta marifetiyle denetimlerimiz sürüyor. Ruhsat almış çalışmalarını sürdüren şantiyelerde çok da büyük sorun yok ama şöyle bir şey var imar barışı beklentisiyle kaçak yapılaşma büyük oranda arttı. Bu konuda hükümetimizin bir açıklama yapması gerekiyor. İnsanlar çıldırmış gibi kaçak eklentiler yapmaya çalışıyorlar” dedi.

Sektör Bu Yıl Da Çok Hareketli

Türkiye’nin ve Dünya’nın önemli turizm merkezlerinden biri olan Bodrum’da yaz turizmi sona erdi. 31 Mayıs’ta ara verilen inşaat faaliyetleri 15 Ekim itibariyle yeniden başladı. Başta Akyarlar olmak üzere Turgutreis, Gümüşlük, Gündoğan, Yalıkavak gibi noktalarda inşaat faaliyetleri hız kazandı. Yeni çalışma ruhsatı alanlar ve geçmiş dönemde ruhsat almış olanlar projelerini tamamlamak için çalışmalarını sürdürüyor. 

Bu kapsamda, belediye ekipleri inşaat sahalarında denetimlerini sıklaştırdı. Denetimlerde çalışma kriterlerine uymayan firmalara tutanak tutuldu. Denetlenen 167 firmadan 34’üne işlem yapıldığını söyleyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “15 Ekimden sonra yeni ruhsat alan bütün şantiyeleri ya da geçtiğimiz yıllarda ruhsat alıp devam eden şantiyeleri denetliyoruz” diye konuştu.

“İMAR BARIŞI BEKLENTİSİ KAÇAK YAPILAŞMAYI ARTTIRDI”

İmar barışı beklentisi nedeniyle kaçak yapılaşmanın arttığını söyleyen Aras, “15 Ekimden sonra yeni ruhsat alan bütün şantiyeleri ya da geçtiğimiz yıllarda ruhsat alıp devam eden şantiyeleri denetliyoruz. İş güvenliği ile ilgili eksiklikleri ya da çevreye verdikleri bazı rahatsızlıkla ilgili eksiklikleri tamamlatmaya çalışıyoruz. 167 civarında şantiyeyi denetledik, 34’üne işlem yaptık. Zabıta marifetiyle denetimlerimiz sürüyor. Ruhsat almış çalışmalarını sürdüren şantiyelerde çok da büyük sorun yok ama şöyle bir şey var imar barışı beklentisiyle kaçak yapılaşma büyük oranda arttı. Bu konuda hükümetimizin bir açıklama yapması gerekiyor. İnsanlar çıldırmış gibi kaçak eklentiler yapmaya çalışıyorlar. Bizimde aldığımız bilgilere göre herhangi bir şekilde imar barışına dair bir bilgi yok. Biz işlemlerimizi sürdürüyoruz. Para cezaları kesiyoruz, suç duyurularımızı yapıyoruz, yıkımlara devam ediyoruz ama bütün bunlara rağmen imar barışı beklentisi nedeniyle kaçak yapılaşma devam ediyor. Vatandaşlarımıza söyleyeceğim şudur, hiç kimsenin yaptığı yanına kalmaz bu kaçak yapı yapmaya çalışanlara elbet devletimiz ve belediyemiz gerekeni yapacaktır” diye belirtti.

Yarımada genelinde hafriyat sorununa dikkat çeken Aras, şu ifadeleri kullandı:

“İnşaat süreçleri Bodrum’da yoğun gidiyor, haliyle bu hafriyatı da tetikliyor. Hafriyat aslında doğal yapıyı bozan da bir şey. Hafriyat yapılmadan inşaat yapmanın bir kere yolunu kesinlikle bulmalıyız. Hafriyat döküm yerimiz maalesef şu anda yok ya da doldu son raddelerini yaşıyor. Hafriyat noktalarını yöneten büyükşehir belediyemiz ve onlar da yeni hafriyat döküm sahaları arıyor. Yarımada’nın arkeolojik sit özelliği dolayısıyla hafriyat döküm alanı bulmakta zorlanıyoruz. Orası ya hazine arazisi, ya mera, ya da doğal sit alanı gibi bir yerlerden kesinlikle dokunuyor. O yüzden yarımada içerisinde şu anda hafriyat döküm alanı yok. Bunun için biz geri dönüşüme önem veriyoruz. Gelen hafriyatları işlemek için büyükşehir belediyemiz geri dönüşüm tesisi kuracak. Yarımada genelinde çıkan bütün hafriyatı burada bertaraf edemeyiz. Bunun dışında çok ciddi anlamda kaçak döküm sıkıntısı var. Doğanın herhangi bir yerine, dereye ya da orman alanına çok ciddi bir kaçak döküm var.”