Sosyal Mesafe Yok Ama Klima Yasak!

Bodrum’da şehir içi toplu taşıma araçlarında pandemi tedbirleri kapsamında klima çalıştırılmaması, vatandaşlara zor anlar yaşatıyor. Öte yandan kavurucu sıcaklarda bu tedbir uygulanırken, toplu taşıma araçlarında aralarında maskesi olmayan vatandaşlar da dahil ayakta seyahat eden çok sayıda yolcu taşınması salgın açısından önemli bir risk oluşturuyor.

Sosyal Mesafe Yok Ama Klima Yasak!

Koronavirüsün hava yoluyla yayılımını engellemek için Muğla İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla toplu taşımalarda klima kullanılması yasaklanmıştı. Bu karar pratikte iç hava ile çalışan klimalardan bulaşacak hastalığı engellese de, sıcak yaz günlerinde özellikle yaşlı ve kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşları zorluyor. Öte yandan salgın tedbirleri kapsamında klima çalıştırılmazken şehiriçi toplu taşıma araçlarında ayakta dahi yolcu taşınması alınan önlemlerle tezat oluşturuyor.

Kent Haber’e yaşadığı sıkıntıyı aktaran bir vatandaş, konu ile ilgili şunları dile getirdi:

“Şehiriçi dolmuşlarında 20 kişi aynı anda yolculuk yapıyoruz. Ağzımızda maskelerle bunaltıcı bir atmosfer içinde klimasız seyahat etmekten artık yeter geldi. Kovid-19’dan dolayı klima açılmıyor diyerek halkın daha farklı mikrop kapmasını ve kronik rahatsızlıkları tetikleniyor. Bir kalp hastasının, bir astım hastasının bu sıcak ortamda nasıl sağlıklı kalması beklenebilir?”