Stant Tahsislerinde Kayırmacılık İddiası!

Bodrum’da bu yıl ilk kez çekilen stant kuralarında bazı kişilere ayrıcalık tanınarak kuradan muaf tutulduğu iddiası, sert tepkilere neden oldu.

Stant Tahsislerinde Kayırmacılık İddiası!

Bodrum Belediyesi ilçedeki el sanatları stantlarının tahisi için kura çekimi yaptı. Stant tahsisleri için yapılan kura çekimlerinin sonuçları ise haksızlıklar yapıldığı iddiasıyla bazı vatandaşların sert tepkilerine neden oldu. En yoğun tepkilere neden olan Gümüşlük Mahallesi’nde yapılan kura çekiminde, iddialara göre 28 kişi bir açıklama yapılmadan kuradan muaf tutuldu. İddiaya göre kuradan muaf tutulan bu kişilere ait stantlar, ayrıcalık tanınan bazı kişilere verilirken kalan 16 yer için kura çekimi yapıldı. Yaşananlara tepki gösteren kimi vatandaşlar, bu stantların belirlenen isimlere verilmesi için bazı nüfuzlu yöneticilerin devreye girdiğini iddia etti. 

Yaşanan bu duruma tepki gösteren vatandaşlardan biri olan Şükran Uyar Yolaç, sosyal medya hesabından konuyla ilgili bir paylaşım yaptı. Kent Haber'in de ulaştığı Yolaç, uygulamada haksızlıklar yapıldığını ve bazı kişilerin kayırıldığını iddia ederek şunları söyledi; 

“Kura çekeceğimiz söylendi. Gittik çektik kuramızı. Oldum olası şans oyunlarında iyi olmamışımdır. Şansını çalışarak didinerek yaratanlardanım. Tabii ki boş çektim. Çok üzülmedim doğrusu. Buraya kadar sorun yok. Ama orada şunu gördük. 28 eski stant sahibi kuradan muaf tutulmuş. Gerekçesi bize söylenmedi. Kuraya tabi olanlara baktım çoğu çok özel işler yapan gerçek el sanatları üreten kişiler ve kış boyu hazırlanıp Haziran 19'da kura çektiler. Ve tabi bazıları benim gibi boş çektiler.

Şimdi, Geçtiğimiz Aralık ayında stantlar belli olacak dediler oldu Haziran 19. İnsanlar hazırlandı yer alamadı. Pandemiyi kimse bahane etmesin. Ben bu adaletsizliği Kocadon döneminde de yaşadım. Şaşırdım mı? Hayır. Eyy CHP belediyesi oy size verildi. Adalet bunun neresinde. Kuraya neden herkes dahil edilmedi. El sanatları çarşısı dediğiniz yerlerin çoğu hazır satarken, neden gerçekten emeğiyle var olanlara bu muameleyi reva gördünüz.

Beceremeyen sizlersiniz. Listeler oluşturulurken insanların ne ürettiğine değil kimin adamı olduğuna bakmanız sonucunda güzelim çarşıların içini boşalttınız. Denetim yapmadınız. Yaptınız adam kayırdınız. Bariz Çin malı satanları sokaktan çıkarmadınız. 28 kişi içinde eminim hak edenler de vardır onları tenzih ederim. Ama kuraya girmeden yer almaları biraz manidar oldu. Yine de şansları bol olsun.

Ben vuruşarak çekiliyorum. Artık belediyenin, nalburun bilmem kimin iki dudağı arasında olmayacağım. Kimse bana şimdiye kadar yer alırken iyiydi falan demesin. Ben emeğimle bir marka yarattım. Bulunduğum yere çalışarak geldim. Hazır hiçbir şey satmadım. Onurumdan taviz vermedim. Belediye arpalık dağıtma yeri değildir. Hizmet verme yeridir. AKP'den beklenen davranışı sizin göstermeniz yakışmıyor. Bodrum Belediyesi, sizi protesto ediyorum. Atölyemde üretmeye devam edeceğim. Beni görmek isteyenler buyursun gelsin.”

Eleştirilerle ilgili Bodrum Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise muaf tutulan kişilerin engelli bireyler ve maddi durumu iyi olmayanlar olduğu ifade edildi. Belediyeden bir yetkili Kent Haber'e açıklamasında, stant alacak kişiler seçilirken el emeği ürünleri yapanların seçildiğini vurgulayarak, kuradan muaf tutulacak kişiler ve tahsis yapılacak kişilerle ilgili Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın hiç bir müdahalesinin olmadığını özellikle vurguladı.