Tiyatro Sahnelerinden Etnik Mutfağa

Uzun yıllar İstanbul’da farklı tiyatrolarda çalışan Yağmur Şenbayrak, geçen yıl aldığı ani kararla Bodrum’da Bosna mutfağı açtı. 10 metrekarelik “Kiša” isimli işletmesinde anneannesinden öğrendiği Boşnak lezzetlerini Bodrumlularla buluşturan Şenbayrak, tiyatro çalışmalarına da devam edeceğini söylüyor.

Tiyatro Sahnelerinden Etnik Mutfağa

Bodrum’da dünyaya gelen Boşnak asıllı Yağmur Şenbayrak, Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji eğitimi gördüğü İstanbul’da farklı tiyatrolarda görev yaptı. Geçen yıl Bodrum’a dönen Yağmur, ani bir kararla Boşnak Mutfağı açmaya karar verdi. 

“BURAYI AÇMAYA BİR GECEDE KARAR VERDİM”

Atatürk Caddesi’nde 10 metrekare büyüklüğündeki bir dükkanın kiralık olduğunu öğrenen Yağmur, dükkanı tutarak ilk adımı attı. İşletmesine Boşnakça yağmur anlamına gelen “Kiša” ismini veren Yağmur Şenbayrak, tiyatrodan etnik mutfağa geçiş serüvenini Kent Haber’e anlatarak şöyle konuştu;

“Aslında Bodrum’da doğdum fakat okul dolayısıyla İstanbul’a taşındım. Bir sene önce geri geldim ve bu işletmeyi açtım. Burada hayatımı idame ettirmeye çalışıyorum. Burayı açmaya bir gecede karar verdim. Ailem böyle bir girişimde bulunmam için beni hep destekliyordu. Bana sürekli olarak yardımcı olmaya çalışıyorlardı, bununla ilgili yol göstermeye çalışıyorlardı. Ben de bu 10 metrekarelik dükkanın kiralık olduğunu öğrendim ve burayı tuttum. Bir gecede oldu.”

İşletmecilik öncesi tiyatro çalışmalarından bahseden Yağmur Şenbayrak, sözlerine şöyle devam etti;

“Aslında ben Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümü mezunuyum. İstanbul’da uzun yıllar tiyatro ile ilgilendim, tiyatrolarda görev aldım. Fakat çok yoruldum. Ekonomik olarak da beni mutlu etmediği için kendi işletmemi kurma kararı aldım. Kendimi nadasa bıraktım diyelim.”

Kiša’da anneannesinden öğrendiği Boşnak yemeklerini yaptığını söyleyen Şenbayrak, şöyle devam etti;

“Ben burada anneannemin reçetesi ile Boşnak böreği, Boşnak mantısı yapıyorum. Onun dışında Sırbistan’ın Sancak bölgesindeki Novi Pazar kentinden gelen kuru etler, soka, ayvar ve farklı mezeler var. Kendim sosis yaptırıyorum. Onun dışında tatlılar yapıyorum. Bu dükkandaki her şeyi kendim yapıyorum. Her şey ev yapımı ve anneannemin bize yaptığı gibi.”

Tiyatroyu tamamen bırakmadığını ve çalışmalarının süreceğini söyleyen Yağmur Şenbayrak, “Tiyatro aslında bırakılabilecek bir şey değil benim için. Çünkü o bir tutku, o bir aşk, o bir yaşam biçimi. Dolayısıyla kendimi bir sene kadar ara vermiş görüyorum. 2024 yılı için arkadaşlarımla bir proje üzerine çalışıyoruz. Onu da Bodrum halkına sunmayı planlıyoruz.” dedi. 

“KİŠA SAYESİNDE NOVİ PAZAR’DAN AKRABAMLA TANIŞTIM”

İşletmesini açtıktan sonra çok fazla şey öğrendiğini dile getiren Şenbayrak, şu ifadeleri kullandı;

“Aslına bakarsanız bu işletmeyi açtıktan sonra çok fazla şey öğrendim. En başta Bodrum’da ne kadar çok Boşnak olduğunu fark ettim. Gerçekten benim için çok şaşırtıcıydı. Hatta akraba çıktıklarım bile oldu. Annemle, babamla aynı köyden, Novi Pazar’dan olan insanlarla tanışma fırsatı yakaladım. Bunlar benim için farklı deneyinler ve insanın karşısına Sırbistan’ın bir köyündeki akrabasının çıkması çok mutluluk verici. Çok değişik bir his.”

Bodrum halkının Boşnak lezzetlerini çok sevdiğini anlatan Yağmur Şenbayrak, şu sözlere yer verdi;

“Şu anda Boşnak’tan çok Bodrum halkından müşterim var. Çünkü buradaki insanlar yeni lezzetler denemeye çok açıklar. Yeni şeyleri çok merak ediyorlar. Neredeyse gün aşırı gelenler var. Arkadaş olup kahve içmek için gelen misafirim var. Onlarla vakit geçirmek beni de çok mutlu ediyor. Her biri ile başka şeyler öğreniyorum. Çok keyifli.”

Şenbayrak, yeni yıl dileklerini şu sözlerle paylaştı;

“Yeni yılda tüm ülkemize ve tüm vatandaşlarımıza sağlık, huzur, barış ve mutluluk diliyorum. Umarım bol bol sanatın içinde, yeni lezzetler denediğimiz çok sevimli bir yıl olur hepimiz için.”

Muhabir; Hamdi Yörür