Tüm Dünyada Omicron Paniği!..

"Omicron" olarak adlandırılan yeni koronavirüs varyantı endişeye neden oluyor. DSÖ, varyantı "endişe verici" olarak sınıflandırırken mevcut aşıların etkili olup olmadığını tespit etmek için incelemeler başladı. İlk olarak Güney Afrika’da görülen “B1.1.529” adlı yeni mutasyon dünya çapında paniğe neden oldu. Ülkeler peş peşe Afrika uçuşlarını iptal etme kararı alırken DSÖ ve aşı şirketleri yeni varyant üzerinde çalışmaya başladı. Mutantın bilinenlerden daha bulaşıcı olduğu değerlendiriliyor.

Tüm Dünyada Omicron Paniği!..

Korona pandemisinin ortaya çıkmasının üzerinden neredeyse iki yıl geçmesinden sonra ortaya çıkan yeni Güney Afrika varyantı tüm dünyada endişeye neden oluyor. Koronavirüsün B.1.1.529 kodlu bu varyantını "Omicron” olarak adlandıran Dünya Sağluk Örgütü (DSÖ) varyantı "endişe verici" olarak sınıflandırdı. Örgüt, Omicron'un "yüksek bulaşma riskine sahip olduğunu" ve "birçok kez mutasyona uğramış olduğunu" açıkladı.

Yeni varyasyona ilişkin duyuruyu önceki gün Güney Afrikalı bilim insanları yaptı. Virüsün evriminde “büyük bir sıçrama” görüldüğünü kaydeden bilim insanları, dün düzenlenen sanal toplantı ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkililerini bilgilendirdi. Koronavirüsün yalnızca başak proteininin 30 farklı mutasyon içerdiğini anlatan Güney Afrika’daki KZN Araştırma ve İnovasyon Platformu (KRISP) Müdürü Tulio de Oliveira, “Bu varyant bizi şaşırttı. Beklediğimizden çok daha fazla mutasyona sahip, bu evrimde büyük bir sıçrama” dedi.

Omicron varyantının gerçek riskleri henüz anlaşılabilmiş değil ancak ilk veriler, diğer varyantlara göre yeniden enfeksiyon riskini daha çok barındırdığını, hastalığı geçirmiş olanların da virüse yakalanma risklerinin olabileceğini gösterdi. Söz konusu varyantın hastalığın daha şiddetli geçirilmesine neden olup olmadığı ise henüz bilinmiyor. Güney Afrikalı uzmanlar, diğer varyantlarda olduğu gibi, hiç semptom görülmeyen hastaların da bulunduğunu açıkladı. 

İngiltere’nin COVID bilim kurulunda yer alan Prof. Neil Ferguson, “B.1.1.529 varyantı, çoğu aşının hedefi olan başak proteinlerinde benzeri görülmemiş sayıda mutasyona sahip” diyerek varyantın bağışıklığa karşı koyma gücünün yüksek olabileceğine dikkat çekti. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı’ndan bir yetkili de “Şimdiye kadar gördüğümüz en kötü varyant” ifadesini kullandı. Dünya Sağlık Örgütü gelişmeler üzerine dün sanal toplantı düzenledi. Kurumdan yapılan bilgilendirmede, araştırmacıların yeni varyantın etkilerini anlamasının “birkaç hafta” süreceği kaydedildi.

Aşı şirketleri incelemelere başladı

Mevcut aşıların söz konusu varyanta karşı etkili olup olmadığının anlaşılmasının haftalar alabileceği belirtildi. Aşı firmaları BioNTech /Pfizer, Johnson & Johnson, Moderna ve AstraZeneca, Omicron'u ve mevcut aşıların varyanta karşı koruyuculuğunu inceleyeceklerini açıkladı.

BioNTech, söz konusu varyantın üzerinde çalıştıklarını en geç iki hafta içerisinde mevcut aşıların üzerinde çalışma gerekip gerekmediğini belirleyeceklerini açıkladı. Moderna ise yeni varyanta karşı bir hatırlatma aşısı geliştireceklerini açıkladı.

Uzmanlar, varyantın henüz detaylı analizi yapılmadan fazla tepki verilmemesi konusunda uyardı. Omicron varyantı ilk kez Güney Afrika'da tespit edilmesinin ardından Belçika'ya, İsrail'e ve Hong Kong'a seyahat eden yolcularda da görüldü.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, dün yaptığı açıklamada yeni varyanta ilişkin, "Çok hızlı yayıldığı görülüyor. Tedbirli olacağız” dedi. Pazartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere varyantın ilk görüldüğü Güney Afrika'ya ve yedi komşu ülkeye seyahat kısıtlaması getirldi.

Şu ana kadar, AB, ABD, Rusya, Kanada, Türkiye, Guatemala, Brezilya, Suudi Arabistan, Tayland gibi ülkeler Güney Afrika'ya bir dizi seyahat kısıtlaması açıkladı.

"Zengin ülkelerin aşı stoklaması pandemiyi uzatıyor"

Varyant, aşının küresel çapta dağılımı konusunda tartışmaları da beraberinde getirdi. Uzmanlar, zengin ülkelerin aşıyı stoklamasının ve az gelişmiş ülkelere aşının ulaşamamasının pandemiyi uzatma tehlikesi barındırdığı konusunda uyardı. Afrika'da nüfusun yüzde 6'sından daha azı koronavirüse karşı tam olarak aşılanmış durumda. Bu tür dengesizliklerin yeni varyantların oluşumunu hızlandırdığı belirtildi. Southampton Üniversitesi'nden küresel sağlık araştırmacısı Michael Head, "Bu durum, aşı tedarik sürecindeki eşitsizliklerin sonucudur. Aşıların zengin ülkeler tarafından depolanması, kaçınılmaz olarak yine onları etkileyecek" dedi ve G20 ülkelerine aşının küresel paylaşımı konusunda çağrı yaptı.

BODRUM'DA KORONAVİRÜS’TEN BİR KAYIP DAHA

Öte yandan Bodrum’da koronavirüs kaynaklı bir ölüm daha yaşandı. Bodrum Devlet Hastanesi’nde tedavi gören 76 yaşındaki Mehmet B., yaşamını yitirdi. Cenazesinin Gündoğan Mezarlığı’na defnedildiği öğrenildi.