Turuncuyu Sarıya Çevirelim Çağrısı

Bodrum’daki turizm temsilcileri, turizm sezonu öncesi pandemi tedbirlerine maksimum düzeyde uyulmasının önemine dikkat çekerek, Muğla’nın risk haritasındaki turuncu rengini, sarıya döndürelim çağrısı yaptı.

Turuncuyu Sarıya Çevirelim Çağrısı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Bodrum Yöre Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan ile Bodrum Otelciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Sarıl, Nisan ayında Bodrum’a 40 uçak geleceğini ifade ederek sezon öncesi koronavirüs tedbirlerine uymanın önemine vurgu yaptı. 

Turistlerin güvenli yerlere seyahat ettiğinin altını çizen Yüksel Aslan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu süreçte Muğla’daki turizmciler olarak bizim dikkat çekmek istediğimiz konu şu; turuncu kategorideyiz ama yaz sezonuna girmek üzereyiz. Nisan ayında Milas– Bodrum Havalimanı’na planlanan 40’a yakın uçak var. Bunların birçoğu Birleşik Devletler Topluluğundan. Eğer yaz sezonuna güzel girmek istiyorsak, sağlıklı başlamak istiyorsak bu yeni kurallara muhakkak uymamız gerektiğine inanıyorum. İşletmeler açıldı ama tedbirli hareket etmek lazım. Bu tedbirlere hem turizmcilerimizin hem esnafımızın çok dikkat etmesi gerektiğine inanıyorum çünkü turist güvenli olan ve sağlıklı olan bölgeye seyahat eder. Eğer biz bu konuda kendimiz öncelikle dikkat edersek gelen misafirlerimiz buna paralel olarak rahat eder. Kurallarla birlikte yaşamayı öğrenmemiz gerektiğine inanıyorum.”

Bodrum’a 29 Mart tarihinde İngiliz uçaklarının gelmesinin planlandığını fakat İngiltere’nin aldığı karar sonrası uçakların gelişinin ertelendiğini ifade eden Aslan, şöyle dedi:

“10 Nisan itibariyle Bodrum’a gelecek uçaklar gözüküyor. Yurtiçi tarifeler zaten devam ediyor şu anda. Nisan’da şu an görünen 40 tane uçak var ama bu tabi Bodrum’un turuncu, sarı hangi renkte kalacağına da çok bağlı. Çünkü buranın da tehlikesiz, sağlıklı bir bölge olması lazım ki sağlıklı bir turizm sezonu yaşayalım. O yüzden başta Bodrum’da yaşayan insanlar, esnafımız, bu konuya özelikle çok dikkat etmemiz gerekiyor ki bu uçaklar Nisan ayında başlasın. Çünkü başladıktan sonra gelen insanlar buranın sağlıklı olduğunu görünce, bu kurallara uyulduğunu görünce daha fazla insanı beraberinde getirecektir. Zaten güvenli turizm sertifikası gelen turistlere çok büyük bir güve sağladı. Aynı sertifikasyon programı bu yıl da devam ediyor. Aşılama çalışmaları da bir yandan devam ediyor. Aslında bu kurallara iyi bir şekilde uyar ve iyi bir şekilde başlarsak bizi 2020 yılından çok daha iyi bir sezon bekliyor diyebilirim. Nasıl ki Bodrum’daki insanlar ilk gün restoranlar açılıyor ve yemek yemeye gidiyorlar, aynı şekilde bu uçuşlarla, güvenli sertifikasyon programındaki oteller açıldığında herkes bu bölgeye gelip bir tatil yapmak isteyecektir.”

Bodrum Otelciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Sarıl ise açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Uzun bir süredir kapalıydık. Herkesin durumu iyi değildi. Esnafımızın durumu iyi değildi. Onun için tedbirlere maksimum derecede uyarak, turizm sezonuna girmeden önce turuncuyu sarıya çevirmemiz gerekiyor. Bildiğiniz gibi 10 Nisan itibariyle Milas- Bodrum Havalimanı’nda charter uçuşları başlayacak. Bu uçuşlar başlayana kadar ki süreç bizim için çok önemli. Birincisi vakaları düşürmemiz gerekiyor. İkincisi normalleşmedeki bütün mekanların, açılan her yerin maksimum kurallara uyduğunu insanlara göstermemiz ve maksimum dikkat etmemiz gerekiyor. Kamu görevlilerine, bu denetlemeleri yapan herkese çok destek olmamız gerekiyor. Buna odaların, birliklerin, herkesin dahil olması, vatandaşımızın da dahil olması lazım. Bizim en büyük geçim kaynağımız turizm. Bu mekanlar açık olduğu sürece hepimiz ayakta kalırız. Mekanlar kapandığında hiç birimiz ayakta kalamayız.”


Muhabir: Hamdi Yörür