ÜNLÜ ŞAİRLERİN ADLARI DATÇA SOKAKLARINDA

Datça Belediyesi, ilçedeki sokaklara dünyaca ünlü şairlerin adlarını verdi. Datça...

ÜNLÜ ŞAİRLERİN ADLARI DATÇA SOKAKLARINDA
Datça Belediyesi, ilçedeki sokaklara dünyaca ünlü şairlerin adlarını verdi. Datça Belediye Başkanı Erol Karakullukçu, geleneksel hale getirmek istedikleri ''Uluslararası Datça Şiir Buluşması'' etkinlikleri kapsamında ünlü şairlerin isimlerini ilçedeki sokaklarına verdiklerini belirtti. Türkiye'den Nazım Hikmet'in adının verildiği sokaklara asılan tabelalarda şairlerin resimleri, şiirlerinden bölümler ve hayat hikayelerinin yer aldığını anlatan Karakullukçu, Datça sokaklarına isimleri verilen diğer şairleri şöyle sıraladı:
''Fransa'dan Louis Aragon, Azerbaycan'dan Samed Vurgun, Almanya'dan Ber-tolt Brecht, Filistin'den Mahmud Derviş, İspanya'dan F.Garcia Lorca, Rusya'dan Mayakovski, Pakistan'dan Muhammed İkbal, Şili'den Neruda, Suriye'den Nizar Kabbani, Lübnan'dan Halil Cibran, Kosova'dan İzzet Sarayliç, İngiltere'den W.Shakespare, Ürdün'den Aisha Kawaci ve Yunanistan'dan Yannis Ritsos''
Datça'yı sadece kum, deniz ve güneşten ibaret görmediklerini ifade eden başkan Karakullukçu, ilçeye kültür kenti kimliği yerleştirmeye çalıştıklarını söyledi.
İlçe yakınlarındaki Knidos'un 3 bin yıl önce çok önemli bir kültür kenti olduğunu hatırlatan Karakullukçu, şunları kaydetti:
''Datça'yı, Knidos'un devamı gibi düşünerek kültürel faaliyetlere ağırlık veriyoruz. Bununla ilgili çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Bu etkinliklerden birisi 2000 yılında rahmetli Can Yücel'i anma adına başlatmış olduğumuz şiir şenlikleriydi. Bu şenlikler devam ederken düşündük ki 'Madem Can Yücel gibi ünlü bir şair burada yaşamış, Datça'ya gömülmeyi vasiyet etmiş, öyleyse ismini yaşatmamız gerekiyor.' Bu düşünceyle Yücel'in adını, evinin bulunduğu sokağa verdik. Geçen yıl ise Uluslararası Datça Şiir Buluşması'nın ilkini başlattık. Bu kültürel etkinlik kapsamında, ülkesindeki halkların özgürlüğünü ve gelişmesi adına hizmet vermiş şairlerin isimlerini 15 sokağa verdik.''
Bu yıl da Karacaoğlan, Pir Sultan Abdal ve Aşık Veysel'in adlarını 3 sokağa vereceklerini belirten Karakullukçu, ''Bu uygulamamız, geleneksel hale gelecek. Bundan sonra her yıl yaptığımız Uluslararası Şiir Buluşması'nda gerek Türk şairlerinin gerekse yabancı şairlerin isimlerini sokaklarımıza vermeye devam edeceğiz'' dedi.