Yaz Boyunca Ata Tohumu Ürettiler

Bodrum Tarım ve Hayvancılığı Destekleme Derneği, 12 dönüm arazide ürettikleri atalık tohumları, tohum merkezine verdi.

Yaz Boyunca Ata Tohumu Ürettiler

Atalık tohumları arttırmak, kullanımını yaygınlaştırmak ve çocuklara tarımı öğretip sevdirmek gibi amaçlarla kurulan Bodrum Tarım ve Hayvancılığı Destekleme Derneği, Bodrum Belediyesi’nin kendilerine kullanım hakkını verdiği Turgutreis’teki yaklaşık 12 dönüm arazide atalık tohumlarla üretim yaptı. Haziran ayında başlayan çalışmalar sonunda arazide mısır, bamya, domates, biber, patlıcan, kavun, karpuz, salatalık gibi meyve ve sebzelerin tohumları üretildi. Arazinin sulama suyu 400 metre boru döşenerek komşu arazideki kuyudan alındı. 

Üyeler ve gönüllüleri ile yaklaşık 50 kişiden oluşan dernek, yaz sonunda hasat yaptı. Üretilen tohumlar, belediyenin geçen ay hizmete soktuğu tohum merkezine verildi. Seneye yeniden ekim yapacak kadar tohum ise derneğe ayrıldı. 

Dernek Başkanı Ömer Çakan, Kent Haber’e yaptığı açıklamada “Belediye ile ortak projeler yapıyoruz. Bu kapsamda araziye sera kurmayı da planlıyoruz. Burada öğrencilere haftada bir gün tarım dersleri vereceğiz. Çocuklara tarımın nasıl yapıldığını öğretmek istiyoruz. Çünkü bazı çocuklar domatesi ağaçta yetişiyor sanıyor. Derneğimizin amaçlarından biri çocuklara tarımı öğretmen ve sevdirmek” dedi.