Uyuşturucunun Fazlası Sahilde Kalmış!

Milas'ta bir koyda 1,5 ton skunk (genetiği değiştirilmiş esrar) adlı uyuşturucu maddenin ele geçirildiği operasyon sonrası başlayan davada 1'i firari 9 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Uyuşturucunun Fazlası Sahilde Kalmış!

(AA) - Bodrum Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ikinci duruşmasına, tutuklu sanıklar A.A, H.A, Y.A, H.İ, E.V, H.T, A.Ö. ve V.K. ile sanık avukatları katıldı.

Davanın 1 numaralı sanığı olarak yargılanan A.A, savunmasında, "Uyuşturucunun getirilmesi veya dağıtılması yönünde bir talimat vermedim. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum" dedi.

Sanık H.İ. de suçlamaları kabul etmedi. H.T. ise A.A'nın şoförü olarak çalıştığını belirterek, uyuşturucunun taşınacağını olay günü öğrendiğini, sanıkların akraba olması nedeniyle suçun üzerine kalacağını düşüncesiyle koydan ayrılamadığını öne sürdü. Sanık Y.A. da uyuşturucu getiren tekneyi görmediğini ve suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

H.A. ise babası A.A'ya ait oteldeki restoranı kiracı olarak işlettiğini, maddi sıkıntılar yaşaması nedeniyle personel maaşlarını da ödeyemediğini ifade etti.

"Uyuşturucunun bir kısmı sahilde kaldı"

Mahkeme heyetinin huzurunda itiraflarda bulunan H.A, yaptıkları nedeniyle pişman olduğunu dile getirdi. Uyuşturucunun sadece taşınmasına yardım ettiğini öne süren H.A, şöyle konuştu:
 
"Yaşadığım maddi sıkıntıyı sanıklardan H.İ. biliyordu ve bana İzmir'den bir arkadaşının Datça'da uyuşturucusu olduğunu, bunu Yıldız Koyu'na taşıyıp taşıyamayacağımı sordu. Ben de kimsenin haberi olmadan bunu yapabileceğimizi söyledim. Ayrıca babamın da kesinlikle haberinin olmaması gerektiğini de söyledim. H., gelen malzemenin uyuşturucu olduğunu bilmiyordu. Bu konuda V.'in de bilgisi yoktu. Ben bu duruma karşı çıkmamaları için gerekeni maddi yönden yapabileceğimi söyledim. Bunun üzerine gelen araca hep birlikte uyuşturucuyu yükledik. Yüklediğimiz uyuşturucuları H.İ'ye teslim edecektik. Ancak gelen uyuşturucunun fazla olması nedeniyle araca sığmadı. Bu yüzden uyuşturucunun bir kısmı sahilde kaldı. Sahilde kalan kısmını da polisler gelip almış" dedi.
 
Önlü arkalı giderken polislerin kendilerini durdurduğunu anlatan H.A, S.'la araçtan inerek kaçtıklarını, bölgeyi bildiği için de sabaha kadar ormanda saklanıp beklediğini belirtti. 

Sanık savunmalarının ardından mahkeme heyeti tanıkları da dinledi.

Mahkeme başkanı, A.Ö. ve E.V. adlı kadınların haklarında yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartı uygulayarak tahliyelerine, olayla ilgili firari olarak aranan sanık S.A. hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine karar verildiğini açıkladı.

Mahkeme heyeti ayrıca, Mali Suçları Araştırma Kuruluna (MASAK) yazılan yazının beklenmesine ve olay günü uyuşturucuyu getiren teknenin rotasının insansız hava aracıyla tespit edilip edilmediğinin belirlenmesini kararlaştırdı.

Duruşma, ileri tarihe ertelendi.

- Olay

Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, uluslararası alanda uyuşturucu ticareti yaptığından şüphelenilen bir suç örgütünün, yurt dışından getireceği yüklü miktardaki uyuşturucuyu, Milas ilçesindeki bir koydan iç piyasaya dağıtmayı planladığı bilgisi üzerine çalışma başlatmış, 8 Temmuz 2019'da denizden, havadan ve karadan aynı anda düzenlenen operasyonda, yaklaşık 1,5 ton skunk ele geçirilmişti. 

Güvenlik güçlerinin, şebekenin üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına aldığı 8 kişi tutuklanmış, firar eden zanlının yakalanması için çalışma başlatılmıştı.

 

Muhabir: Ali Ballı