25°
Hava Durumu
Hissedilen : 27°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1007 hPa
Ruzgar : 19.5 Km/S - KB
Nem : 59%
canlı izle
GEVŞEME TEKNİKLERİ İLE TANSİYON KONTROLÜ MÜMKÜN MÜ?
28/06/2013

Kan basıncı (tansiyon), kanın kalbimizden damarlarımıza pompalandığı sırada oluşan basınca verilen isimdir. Milimetre cıva (mm Hg) cinsinden iki noktada ölçülür.

Sistolik (Büyük) tansiyon; kalbimizin kasılarak kanı damarlarımıza pompaladığı andaki basınçtır. Normalde 120 mm Hg’nın altında olmalıdır. 140 mm Hg’nın üzeri Hipertansiyon olarak kabul edilir.

Diastolik (Küçük) tansiyon ise; iki kalp atışı arasında geçen kısa sürede damarlarımızda oluşan basınçtır. Normalde 80 mm Hg’nın altında olmalıdır. 90 mm Hg’nın üzeri Hipertansiyon olarak kabul edilir.

Kan basıncı değerlerimiz bu sınırların üzerinde ise bir an önce muayene olup tedaviye başlamak esastır. 

Gün içinde birçok şey kan basıncında değişikliklere neden olabilir:

    Koltuktan kalkmak,
    Televizyonda heyecanlı birşeyler seyretmek,
    Yemek yemek,
    Rahatlatıcı müzik dinlemek,
    Stres vb.

Tansiyonu evde kendi başına ölçmeyi öğrenmekle gerçek tansiyon değerlerimizi öğrenmiş oluruz. Çünkü, tansiyonumuzu ölçtürmek için doktora gittiğimiz zaman yol yürümüş, poliklinik sırasında uzun süre beklemiş ve stresli olabiliriz, ya da tansiyonumuz ölçülürken heyecanlanabiliriz. Bu etkenlere bağlı olarak tansiyon değerlerimiz yanlışlıkla yüksek çıkabilir.

Ayrıca tansiyonumuzu kendimiz ölçmeyi öğrenirsek, ilaçlarımızın ve tuz kısıtlaması, egzersiz, diyet gibi önlemlerin etkilerini ilk elden takip edebiliriz.

Tansiyon aletlerinin parmak ucundan ve bilekten ölçen modelleri de olmasına rağmen en doğru ölçeni üst koldan ölçen ve kendi kendine şişip inen balonu olan modellerdir.

Ölçüme ilk olarak başlarken bir hafta boyunca her gün sabah erken saatte ve akşam ölçüm yapılır. Değerler yüksekse doktora başvurulur. Uygulanan tedavinin etkisi ayda bir, ya da iki kez ölçüm yapılarak değerlendirilir. 

Ölçümden otuz dakika önce sigara, alkol ve kafein içeren içecekler bırakılmalıdır.

Koltukta rahat bir şekilde oturup beş dakika dinlenilmelidir.

Tansiyon aletinin balonu kola yerleştirildikten sonra ölçüm yapılan kolumuz kalbimizin hizasında tutulmalıdır.

Ölçümden sonra balon yerinde bırakılarak tekrar ölçüm yapılır. Eğer değerler biribirine yakınsa ikisinin ortalaması alınır. Değilse tekrar ölçüm yapılarak üçünün ortalaması alınır.

Ölçümlerin tarih ve saati not edilerek kaydedilir.

Tansiyonumuzu evde kendimiz takip ederek tedavi etmiş olmayız, fakat kalp krizi, kalp yetmezliği, inme gibi ciddi hastalıkların büyük oranda önüne geçebiliriz.
 
YÜKSEK TANSİYON VE DİYABET

Yüksek tansiyon ve diyabet sıklıkla birlikte görülür ve birbirlerinin zararlı etkilerini potansiyelize ederler. Bu nedenle tedavilerinde geç kalmamak hayati önemde olabilir.

Diyabet hastalarında yüksek tansiyonun kontrol altına alınması kalp krizi ve inme riskini yarı yarıya azaltır.

Aynı şekilde hipertansiyon hastalarında kan şekerinin kontrol altında tutulması görme kaybı, el ve ayaklarda his kaybı ve böbrek hasarı risklerini azaltır.

Eğer hipertansiyon hastası iseniz, mutlaka açlık kan şekeri ölçümü yaptırın ve diyabet hastası olup olmadığınızı öğrenin.

Her gün ev içinde bin adım yürümek gibi basit egzersizler yaparak, hala içiyorsanız bir an önce sigarayı bırakarak ve obez iseniz kilo vererek kan şekeri ve tansiyonunuzu kontrol altında tutup kalp krizi ve inme riskini minimuma indirebilirsiniz.

GEVŞEME TEKNİKLERİ İLE TANSİYON KONTROLÜ MÜMKÜN MÜ?

Harvard Üniversitesince yapılan bir çalışmada tuz kısıtlaması, kilo vermek, egzersiz ve gevşeme yöntemiyle stres kontrolü yöntemlerinin hipertansiyonu önleme üzerindeki etkileri araştırılmış. Bu çalışmaya göre gevşeme tekniklerini uygulayan gruptakilerin %32’sinde tansiyonu kontrol altına almak mümkün olmuş. Diğer metodlarda bu oran %14 olarak bulunmuş. *

Bu gevşeme yöntemiyle ayrıca kalp hızını, solunum hızını ve kas gerilimini de kontrol altında tutmanın mümkün olduğu tespit edilmiş.

     Teknik:
Odaklanacağınız bir kelime, cümle, ya da dua seçin.
Rahat bir yere oturun ve gözlerinizi kapayın.
Kaslarınızı ayaklarınızdan başlayarak kalçalarınıza, karnınıza, oradan da boyun ve yüzünüze doğru gevşetin.
Yavaşça burnunuzdan nefes alın. Aldığınız nefesi verirken sessizce odaklanacağınız kelimeyi tekrarlayın.
Aklınıza başka düşünceler gelirse merak etmeyin. Dikkatinizi basitçe odak kelimenize verin.
Bunu 10 – 20 dakika boyunca yapın.
Bir dakika kadar sesszice oturup gözlerinizi açın.
Günde bir iki defa tekrarlayın.

* www.health.harvard.edu

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30