24°
Hava Durumu
Hissedilen : 24.5°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1008 hPa
Ruzgar : 0.0 Km/S - BGB
Nem : 69%
canlı izle
KOLA SAĞLIKLI MIDIR?
25/07/2013

Kolada başlıca şu maddeler bulunur:

Musluk suyu
Fosforik asit
Şeker ya da Aspartam
Kafein

Bir kutu kola içtiğimiz zaman ne olur?

10 dakika içinde: Sindirim sistemimize 10 çay kaşığı şeker girer. Bu miktar günde maksimum alabileceğimiz şeker miktarıdır. Bu kadar şekeri almamıza rağmen kusmamamızın nedeni kolanın içindeki fosforik asidin aşırı tadı almasıdır.

20 dakika içinde: Kan şekeri aşırı yükselir. Hemen insülin salgılanır. İnsülin fazla miktardaki şekeri yağa çevirerek depolar.

40 dakika içinde: Kolanın içindeki kafein tamamen emilir. Gözbebeklerimiz büyür, tansiyonumuz yükselir, karaciğerden kana daha fazla miktarda şeker salınır.

45 dakika civarında: Dopamin hormonu salgılanarak beyindeki mutluluk merkezini aktive eder. Bu fiziksel olarak eroin etkisine benzer.

60 dakika sonra: Kola ile alınan şeker tamamen kandan temizlenir. Halsizlik ve açlık hissi olur.

Bir kutu kolada 40 gram, yani 10 çay kaşığı şeker bulunur. Bir gram şeker 4 kalori olduğuna göre bir kutu kola 160 kalori içerir ki bu miktar tek başına günlük almamız gereken kalorinin yüzde onuna denk gelir. Üstelik boş kalori dediğimiz türden, yani vitamin, mineral, lif, ya da protein içermeden. 2009 yılında ABD’de yapılan bir çalışmada çocukların yarısının günde en az bir kutu kola içtiği ve bunun çocukluk çağındaki obezitenin başlıca nedenlerinden biri olduğu tespit edilmiş. Obezite ise sıklıkla kalp hastalıkları, inme, diyabet ve yüksek tansiyon ile birlikte bulunur.

Kolada bulunan kafein ve fosforik asitin etkilerinin birleşerek menapoz sonrası kadınlarda kemik erimesine yol açtığı görülmüş. Kolada bulunan fosfat kemiklerden kalsiyum kaybına ve çocuklarda kemiklerde zayıflamaya neden olurken, ileri yaşlarda kemik erimesi riskini arttırır.

Harvard Halk Sağlığı Okulunun bir çalışmasına göre günde bir ya da iki kutu kola içenlerde diyabet gelişme riski iki kat fazla bulunmuş.

Günde iki ya da daha fazla kola içenlerde böbrek taşı gelişme riskinin arttığı tespit edilmiş.

2010 yılında Danimarka’da yapılan bir çalışmaya göre günde bir ya da daha fazla kola içen erkeklerde sperm sayısının yüzde otuz azaldığı saptanmış.

Kolanın içindeki kafein idrar söktürücü etki yaparak vücudun susuz kalmasına neden olabilir (Oysa genellikle susuzluğumuzu gidermek için kola içeriz). Bu durum özellikle spor yapanlarda önem kazanır. Ayrıca kafein huzursuzluk, çarpıntı, sinirliliğe neden olur.

KAYNAK:
Harvard School of Public Health: The Nutrition Source: Sugar Drinks or Diet Drinks: What’s The Best Choice?

American Journal of Clinical Nutrition"; Colas, but Not Other Carbonated Beverages, Are Associated with Low Bone Mineral Density in Older Women: The Framingham Osteoporosis Study; Tucker, K.L., Morita, K., Qiao, N., et al.; October 2006

Reuters: Is Cola bad for Sperm?

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30