23°
Hava Durumu
Hissedilen : 23.7°
Gorus Mesafesi : N/A
Basinc : 1014 hPa
Ruzgar : 5.0 Km/S - Bati
Nem : 59%
canlı izle
TATLI KRİZİ GELDİĞİNDE?
13/10/2014

Sürekli baş ağrısı,yorgunluk,konsantrasyon güçlüğü,sinirlilik hallerini fazlasıyla yaşıyorsanız ve tatlı ihtiyacınızın arttığını hissediyorsanız geceleri tatlı isteğiniz artıyorsa insülin metabolizmanızda bir sorun olabilir.Özellikle son dönemde karın çevresi yağlanmanız arttıysa mutlaka hekime danışmanız gerekir.

Diyelim ki bu tarz atakları çok yaşıyorsunuz bunların üstesinden gelmek yada önlem almak mümkün tabi ki.Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken şey dikkatinizi farklı bir yöne çekerek bu krizi aşmaya çalışınız.baktınız ki aşamıyorsunuz o zaman daha masum ara öğünlerle bu ihtiyacı karşılamaya çalışınız.Eğer bunlar da kesmiyorsa o zaman istediğinizi yapın ama ilk fırsatta bu krizi bir daha yaşamamak için gereken profesyonel desteği alınız.Temel kan şekeri dengesini sağlama prensibi olarak az ve sık beslenmeyi öneriyoruz. 3 saat aralıklarla size uygun sağlığınızı bozmayacak ve kan şekeri dengesini sağlayabilecek glisemik yükü düşük olan besinlerden seçiniz.Özellikle en sık yapılan hatalardan birisi tek başına bir meyve yiyerek bu ihtiyacı baskılamaya çalışmaktır.Çoğu zaman bu tek başına yeterli olmaz bu nedenle yanına bir protein kaynağı ekleyerek kan şekeri dengenizi sağlamaya çalışın.Meyve yanında bir su bardağı süt veya yoğurt,peynir vb. besinlerden birini seçiniz.Doğru ara öğün için atıştırmalık diyet biskuvilerden birkaç adet yiyerek kahve , çay vb. tüketerek durumu kurtarabilirsiniz.

Diyetinizdeki posa miktarı da kan şekeri dengesinde önemlidir.lifli gıdaları artırarak bu ihtiyacınızı karşılarsınız.Ayrıca kompleks karbonhidrat dediğimiz kepekli makarna ,baklagiller vb tercih ederek de kan şekerinizdeki ani yükselmeyi engellemiş olursunuz.

Tüm bu önlemleri aldığınızda hala tatlı krizinizi aşamıyorsanız mutlaka bir hekime danışın.

Sağlıkla kalın...

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30