25°
Hava Durumu
Hissedilen : 26°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1007 hPa
Ruzgar : 14.8 Km/S - Bati
Nem : 61%
canlı izle
ASLINDA DİYET YAPMAK KOLAYMIŞ!..
14/12/2014

Her kadın aynaya baktığında kendini kusursuz görmek ister. Vücut hatları düzgün olmalı ve kilolarımız normal sınırlar içinde olmalı. Kış mevsimindeyken gerekli önlemi alıp ve yaza hazırlık başlasın. Fit görünmek ve sağlıklı bir yaşam sürmek aslında zor değil. Önemli olan kilolarınızdan kurtulup bir daha almamayı öğrenebilmektir. Etraftan duyduğunuz diyetler, ilaçlar vb. ile mucizeyi beklemek yerine alışkanlıklarınızı idame ettirerek bunu başarabilirsiniz. Yeterli ve dengeli beslenmeyi öğrenmelisiniz. Size özel hazırlanmış bir diyeti uygulamak ilk etapta zor gibi görünse de zaman içinde adapte olursunuz ve kendinizi daha zinde hissederseniz. Çünkü bu diyet vücudunuzun ihtiyacı olanı verecektir. Biraz motivasyon ve irade ile sürekliliği olan bir sisteme dönüşecektir. Artık diyetiniz yaşam şekliniz haline gelmiş olacaktır. Zayıflamak isteyip de diyetten kaçan kişilerin aslında cesaret edememesindeki engellerden bazıları sosyal çevrenin baskısı, diyet listesindeki yemekleri temin edememe ya da zaman bulamamak, yapılabilecek kaçamaklardan dolayı suçluluk duygusu hissetmektir. Böyle durumlarda neler yapılmalı?

HAYIR, DEMEYİ ÖĞRENİN!

Diyetinizi yaparken tabi ki mutlusunuzdur. Bu süreçte sizi asıl etkileyen sosyal çevrenizdir. Sizi sonuna kadar destekleyen dostlarınız olduğu gibi bazen engelleyebilecek kişiler de olacaktır. Engelleyici bir faktörle karşı karşıya kaldığınızda yapmanız gereken iradenize hâkim olmak ve kibarca reddetmek olacaktır. Toplumumuzda misafirperverlik fazlasıyla önemsenir. Ne olursa olsun ev sahibi abartılı bir sunumla gereğinden fazla çeşitle misafirini ağırlamak ister. Ancak bunlar size uygun değilse ısrarlara karşılık hayır demeyi öğrenmelisiniz. Yüksek kalorili bir tatlı diyetteyken cazip gelebilir ama yemediğinizde mutlu olan siz olursunuz.

TEDARİKLİ OLUN...

Planlı yaşamak başarıyı daha kolay getirir. Diyet listenize uygun alışverişinizi tamamladıktan sonra yapmanız gerekenleri bir gözden geçirin. O hafta içerisinde özel bir kutlamanız olacaksa bunu diyetisyeniniz ile mutlaka önceden paylaşın. O gün için ayrı bir plan yapmasını isteyin. Rutin günlerinizde ise evdeyseniz yemeğinizi ve saatinizi takip edin. Ancak dışarda olacaksanız yanınızda taşıyabileceğiniz bir öğün hazırlayın. Eğer listenizde dışarda yiyebileceğiniz bir yemek varsa o zaman güvenilir bir yerde yiyebilirsiniz. Ara öğünleriniz varsa bunları kaçırmamak diğer öğünlere kadar açlık hissi yaşamamanızı sağlar. Kan şekerinizi dengeler. Bu nedenle işinizi şansa bırakmayın. Öğünlerinizi planlayın ve öğün atlamayın.

SUÇLULUK DUYGUSUNDAN KURTULUN...

Disiplinli olmak diyetinizi başarılı bir şekilde uygulamanızı sağlar. Yapmanız  gereken iradenize hakim olabilmektir. Aksi takdirde bir anda kaçamak yaparsınız ve bu kaçamak suçluluk duygusunun sonrasında diyetin o anda beyninizde bitmesiyle sonuçlanır. Suçluluk duyacağınız bir şeyi yapmak yerine bununla baş edebilirsiniz. Kaçamak yapmak istediğinizde diyetisyeninize danışarak uygun yardımı alın. Belki tüketmek istediğiniz yiyecekler aslında dozunda kullanıldığında size zarar vermeyebilir. Böylelikle hem kontrollü bir değişim yapmış olursunuz hem de suçluluk duymanıza gerek kalmaz. Diyetinize kaldığınız yerden devam edersiniz.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30