19 Sahil İlçesinde Korkunç Artış!

Yapay zekâ ile gayrimenkul değerlemesi yapan Endeksa, 19 ilçenin pandemi dönemi konut satışlarındaki değer değişimini inceledi. Son 3 yılda konut satış değerinde en çok artış yüzde 432 ile Datça’da gerçekleşirken, Datça’yı yüzde 394 ile Kuşadası, yüzde 392 ile Alanya ve yüzde 376 ile Fethiye takip etti. Önümüzdeki bir yılda ortalama konut metrekare fiyatlarında Bodrum’da yüzde 76, Seferihisar’da yüzde 80, Çeşme’de yüzde 77, Alanya’da ise yüzde 71 artış öngörülüyor.

19 Sahil İlçesinde Korkunç Artış!

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com verilerine göre, son 3 yıl değerlendirildiğinde belirlenen 19 ilçe arasında konut satış değerinde en çok artış %432 ile Datça’da gerçekleşti. Datça’yı %394 ile Kuşadası, %392 Alanya, %376 ile Fethiye ve %375 ile Urla takip etti. 2022 Nisan itibariyle konut metrekare satış fiyatı en yüksek ilçeler, ortalama 35 bin 696 TL ile Çeşme, 32 bin 534 TL ile Bodrum, 26 bin 899 TL ile Kaş oldu. 

Kira artış değeri olarak incelendiğinde son 3 yılda yüzde 387 artışla rekor Alanya'nın oldu. Alanya'yı yüzde 379 ile Kemer, yüzde 347 ile Fethiye, yüzde 300 ile Foça, yüzde 299 ile Şile ve yüzde 296 ile Urla takip etti. 

Verileri değerlendiren Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, 2018’in konut satışlarında trendlerin değişmeye başladığı bir yıl olduğunun altını çizerek, “Döviz krizinin de etkisiyle hem ipotekli/ipoteksiz konut satışı, hem de ilk/ikinci el konut satışı 2018 itibariyle 8-10 yıllık trendden farklılaşmaya başladı. 2018’de kısmi bir düşüş yaşayan konut satış adedi 2019 yılının üçüncü çeyreği itibariyle tekrar yükselişe geçti. 2018 yılında konut piyasası açısından dikkat çeken bir başka gelişme de yüksek faizler nedeniyle ipoteksiz satışların %79,9 ile zirve yapması oldu. 2019 dikkat çeken bir başka gelişme de birbirine yakın bir trend gösteren ilk ve ikinci el konut satışlarının ikinci el lehine değişimi oldu. 2018’de %52 olan ikinci el konut oranı 2019 yılında %62’ye ulaştı. Bu değişimler yazlık bölgelere de doğrudan etki etti. 2019’un ikinci yarısı itibariyle toparlanmaya başlayan konut piyasası 2020’de pandemiyle birlikte tekrar sarsıldı. Pandemi ve sokağa çıkma yasakları bir süre sonra yazlık bölgelere doğru bir göç hareketliliğine neden oldu ve bu fiyatları da etkiledi. Bu artış 2021 itibariyle zirve yaptı.”  dedi.

Özellikle Bodrum, Çeşme ve Urla’nın gözde bölgeler haline geldiğini de sözlerine ekleyen Öğüt, “İnşaat maliyetlerindeki artış, ekonomideki dalgalanmalar artışı tetikleyen nedenlerin başında geliyor. Antalya gibi bölgelerde Rusya-Ukrayna bölgesinden ilgi de fiyatları yükseltmeye devam ediyor. TÜİK’in son verilerine göre Ruslar ilk defa yabancıya konut satışında ilk sırada yer aldı. Bu istatistikte Antalya başta olmak üzere yazlık bölgelerin etkisi var ” şeklinde görüşlerini dile getirdi. 


Endeksa - Gayrimenkul değerlemede dijital teknolojilerin gelişmiş olanaklarını kullanan www.endeksa.com, sisteme herhangi bir konutun konum ve özelliklerini giren herkese piyasa değerini anında sunmaktadır. Türkiye’nin her yerinde saha araştırmaları yapan lisanslı Endeksa değerleme uzmanlarının hazırladığı verilere dayanarak anında bilgi veren platform, otomasyona dayalı istatistiki modelleme ve makine öğrenimi yöntemleri ile konut değerlerini hızla ve doğru bir şekilde hesaplayabilmektedir. Endeksa, konut satış ve kira değerlerinin yanı sıra bölge bazında yaşayanların demografik bilgileri, bölgedeki ticari parametreleri ve yaşam alanlarını da sunmaktadır. Gayrimenkul profesyonellerinin yanı sıra bireysel kullanıcıların da yoğun olarak kullandıkları platform, kullanıcılara yapmış oldukları otomatik değerlemeleri raporlayabilme, güvenilir ve bağımsız görüşe ulaşmak için bulundukları bölgelere hakim deneyimli uzmanlardan görüş raporu talep etme imkanı da sağlamaktadır. Endeksa ile en iyi yatırım bölgelerini hızla belirlemek mümkün olmaktadır. Yatırım için düşünülen bölgeler il, ilçe, mahalle ya da konum bazında seçildiğinde, konut türüne göre ortalama kiralara, satış fiyatlarına ve fiyat değişim trendlerine ulaşmak sadece saniyeler almaktadır. Kullanıcılar kendi evlerinin değerini de kolaylıkla öğrenebilmektedir. Bunun için haritadan işaretleyip konut özellikleri girildiğinde, Endeksa evin piyasa değerini anında hesaplamaktadır. Yaşam tarzına göre ev seçimi de Endeksa ile kolaylaşmaktadır. Kullanıcının yaşamayı düşündüğü bölgeler il, ilçe mahalle ya da konum bazında seçildiğinde, sosyal göstergeler ve çevredeki yaşam olanakları hızla görüntülenmektedir. Uzman görüşü ise Endeksa’nın bir diğer fark yaratan hizmetidir. Bireysel ya da ticari karar vermeden önce kullanıcılar lisanslı Endeksa uzmanlarının görüşüne başvurabilmektedir. Endeksa’nın çoğunluk hissesi 2021 sonunda Türkiye’nin öncü internet şirketleri grubu olan iLab tarafından satın alınmıştır.