Muğla'ya, 8 Ayda 320 Bin Turist Geldi!

Koronavirüs salgınının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en fazla zarar verdiği sektörlerin başında turizm geliyor. Pandemiden dolayı çok zor bir sezon geçiren turizm sektöründe, 2019 yılında 30 milyon ziyaretçinin üzerine çıkılmışken turist sayısı bu yıl Eylül ayı itibariyle 10 milyon seviyelerine düşmüş durumda. Muğla genelinde ise 2019 yıl sonu itibariyle 3 milyon 250 bin yabancı turist ağırlanırken bu yılın ilk 8 ayındaki rakam ise 322 bin sevilerinde.

Muğla'ya, 8 Ayda 320 Bin Turist Geldi!

Sahip olduğu doğal güzellikleri ve turizm olanaklarıyla Türkiye'nin en önemli ve gözde turizm merkezlerine sahip olan Muğla, bu yılın ilk 8 ayında 162 ülkeden 322 bin 728 turisti ağırladı. Bu rakam geçen yıla göre dış turizmdeki büyük düşüşü de gözler önüne serdi. Muğla 2019 yılı ocak-ekim ayları arasında 3 milyon 250 bin civarında yabancı turist ağırlamıştı.

Türkiye'nin 1484 kilometreyle en uzun kıyı şeridine sahip, doğal güzellikleri ve antik kentleriyle ünlü turizm şehri Muğla, 340 bin yatak kapasiteli turistik tesislerinde yerli ve yabancı misafirlere unutulmaz tatil imkanı sunuyor. Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça, Ortaca, Milas ve Ula gibi ilçelerinde geniş bir coğrafyaya yayılan turizm olanakları, "deniz-kum-güneş" üçlemesinin dışında farklı medeniyetleri barındıran tarihi geçmişi ve kültürel yapısıyla da öne çıkan kent, her mevsim turistlerin ilgisini çekiyor. Muğla, adrenalin tutkunlarından maceracılara, tarih ve kültürel gezi sevenlerden doğa ile baş başa tatilini yapmak isteyenlere de unutulmaz deneyimler yaşatıyor. 

Muğla'da turistik tesisler, mavi yolculuğa çıkan lüks yatlar, günübirlik tur tekneleri yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin 1 Haziran'da esnetilmesinin ardından "yeni normal" ve "kontrollü sosyal hayat" olarak adlandırılan yeni dönemde, güvenli ve sağlıklı turizm taahhüdüyle misafirlerini ağırlıyor. Dünyanın önemli turizm destinasyonları arasında yer alan kentte turizm bu yıl pandemi nedeniyle ancak temmuzda hareketlenmeye başladı. Kovid-19 salgını nedeniyle martta duran uçak seferlerinin normalleşme adımlarıyla yeniden başlamasıyla, İngiltere başta olmak üzere çok sayıda ülkeden turist kente gelmeye başladı. 

İl Kültür Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, AA muhabirine, kentteki turizm hareketliliğinin Kurban Bayramı'ndan sonra canlanmaya başladığını ve ağustosta arttığını söyledi. Kente 162 ülkeden turist geldiğini belirten Bingöl, "1 Ocak-31 Ağustos tarihlerinde kente gelen turist sayısı 322 bin 728 olarak gerçekleşti. Bunun 150 bin 809'unu İngilizler oluşturuyor. En fazla turistin geldiği ay ağustos. Sadece bu ayda gelen turist sayısı 242 bin 453" diye konuştu. 

İngiltere ve Rusya ile karşılıklı uçak seferlerinin başlamasıyla bu pazarlardan ciddi sayıda turistin geldiğini anlatan Bingöl, "İngiltere'den 8 ayda 150 bin 809 turist geldi, bunun 130 bin 92'si sadece ağustosta geldi" dedi. Bingöl, Muğla'ya İngiltere'den sonra en fazla turistin Ukrayna, Rusya, Almanya ve Polonya'dan geldiğini ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde ilgili bakanlıklar ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla hazırlanan Güvenli Turizm Sertifikası programının da turistlerin Muğla'ya gelmesinde etkin rol üstlendiğini bildiren Bingöl, ülke genelinde sertifika alan otel sayısının büyük bir bölümünün de Antalya ve Muğla'da bulunduğuna dikkati çekti.

Bingöl, yabancı turist sayısındaki artışın önümüzdeki aylarda devam etmesini beklediklerini dile getirdi.

Muhabir: Durmuş Genç