Aralık'tan Beri Olduğu Yerde!

Bodrum’da geçen Aralık ayında batan tekne, battığı gibi kaldı. Tekne, aylar geçmesine rağmen kurtarılmadı.

Aralık'tan Beri Olduğu Yerde!

2021 Kasım ayında Bodrum’dan Yunan adalarına geçmeye çalışan, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 79 göçmenin bulunduğu ahşap yat, Yunanistan unsurlarınca Türk Karasularına geri itilmiş, göçmenleri Bodrum Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri kurtarmıştı. Sahil Güvenlik botuna yedeklenen ve çalıntı olduğu öğrenilen ahşap tekne kıyıya getirildi. İşlemlerin ardından sahibine teslim edildi. 

Yalıkavak Koyu’ndaki beton iskeleye bağlanan 20-25 metre uzunluğundaki ahşap tekne, Aralık ayında çıkan fırtınada hasar görerek battı. Tekne sahibine ise teknesi ile ilgilenmeyerek çevre kirliliğine neden olduğu gerekçesiyle 40 bin TL çevre cezası kesildi. 

Tekne, geçen Aralık ayında battığı yerde kaldı. Kurtarılıp yediemine götürülmesi gereken tekne, aylar geçmesine rağmen kurtarılamadı. Yalıkavak’ın en işlek bölgelerinden birindeki batık tekne hem çevre kirliliği hem de görüntü kirliliğine neden oluyor. 

Yalıkavak Muhtarı Ali Çınar ise teknenin kaldırılması için girişimlerde bulunmasına rağmen bir sonuç elde edemediğini ifade ederek “Bu tekneyi kim kaldıracak onu da bilmiyoruz ama turizm sezonu tam anlamıyla başlamadan kaldırılması gerekir.” dedi.