Aras'tan Dışlanma Sitemi!

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Hükümetin açıkladığı 2023 Turizm stratejik planında Bodrum'un ve hatta Muğla'nın ismi geçmediğini ifade ederek "Bizim günahımız nedir bilmek istiyoruz" diye konuştu. 

Aras'tan Dışlanma Sitemi!

 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Hükümetin açıkladığı 2023 Turizm stratejik planında Bodrum'un ve hatta Muğla'nın ismi geçmediğini ifade ederek "Bizim günahımız nedir bilmek istiyoruz" diye konuştu. 

ÇOK KÜÇÜK BİR ALANDA BODRUM’U ANLATMAYA ÇALIŞIYORUZ

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras geçtiğimiz günlerde İngiltere’nin başkenti Londra’da başlayan WTM Londra 2019 Turizm Fuarı’ndaki izlenimlerini meclis toplantısında Bodrum kamuoyu ile paylaştı. Bodrum’un en büyük pazarının İngiltere olduğunu ancak Türkiye’nin en popüler turizm kentinin bu pazarda çok düşük ölçekte temsil edildiğini söyleyen Aras, “2019 rakamlarına göre 223 bin İngiliz vatandaşı havayoluyla bölgemizi ziyaret etti. Ancak biz ne yazık ki yıllardır bu fuarda bize ayrılan çok küçük bir alanda Bodrum’u anlatmaya çalışıyoruz. Gelecek sene orada çok daha büyük ses getirmemiz gerektiğini gördük” dedi.

EN BÜYÜK PROBLEM ULAŞIM

Bodrum’un turizmde yaşadığı en önemli sorunun ulaşım olduğuna dikkat çeken Aras, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kış turizminden bahsediyoruz, İngilizler Bodrum'a gelmek istiyorlar ancak ulaşım yok. Yaz döneminde İngiltere’nin belirli noktalarından Bodrum’a konulan charter seferleri var ama bunlar da yeterli değil. Konu tamamen ulaşıma dayanıyor. Şimdi bunun üzerine çalışmaya başlayacağız. Şu anda dış hatlar terminalimiz kapalı. Böyle bir ortamda kış turizminden bahsedilemez.”

Dünyada turizm anlayışının çok değiştiğini söyleyen Başkan Aras, Bodrum Tanıtma Vakfı ile birlikte çok daha aktif bir çalışma dönemine gireceklerini söyledi.

BODRUM ÖTEKİLEŞTİRİLİYOR

Bodrum’un neredeyse maksatlı olarak ötekileştirildiğini düşünmeye başladıklarını belirten Aras, şunları söyledi:

“Eğer öyleyse, bu çok yanlış bir yaklaşım. Hükümetimizin açıkladığı 2023 Turizm stratejik planında Bodrum'un ve hatta Muğla'nın ismi geçmiyor. Şimdi biz her şeyi bırakıp bununla uğraşacağız. Bodrum turizmi bölgemizin can damarıdır. Her türlü sektörün üzerindedir. Turizm her sektöre bakar, tarıma bakar, denizciliğe bakar, inşaata bakar. Biz bu konuyu çok önemli bir şekilde ele almak zorundayız. Türkiye'den bağımsız Bodrum'un stratejik planını yapmak zorunda kalacağız gibi görünüyor. Şu an bunun çalışmalarına başlıyoruz. Gereken temasları yapacağız. Bodrum, Bakanlığın stratejik planında hiçbir aksa konu olmamış. Ne cruise, ne hafif raylı sistem, ne de yol ağındayız. Sadece Bodrum-Milas Havalimanı işaretlenmiş. Bizim günahımız nedir bilmek istiyoruz. Neden Bodrum dışlanıyor? Bilelim, inceleyelim ve tartışalım.”