Artık Sıra Dışı Değil Yaşam Tarzı

Cleopatra Ink Bodrum Stüdyo Tattoo and Piercing bünyesinde mesleğini gerçekleştiren dövme sanatçısı İlkim Koç, kariyer yolculuğunu anlattı ve dövme sanatının günümüzdeki durumunu değerlendirdi.

Artık Sıra Dışı Değil Yaşam Tarzı

DÖVMEYE OLAN BAKIŞ AÇISINI SOSYAL MEDYA DEĞİŞTİRDİ

Türkiye'de bir ilke imza atarak 2015 yılında vegan dövme stüdyosu açan ödüllü dövme sanatçısı İlkim Koç, 2019 yılında stüdyosunu kapatarak Bodrum’a yerleşti. Şu anda Cleopatra Ink’de işlerine devam eden Koç, dövmeye olan bakış açısının değişerek sıra dışı olmaktan çıktığını kaydetti ve şunları söyledi: "Bence artık dövme yaptırmak sıra dışı olmaktan çıkıp bir yaşam tarzı haline geldi. 10 senelik bir periyoda bakınca insanların dövme ve dövme yaptırmaya bakış açılarının değiştiğini görebiliyoruz. İnsanların bakış açısının değişmesinde etken olan unsuru da ben sosyal medya olarak düşünüyorum." dedi. 

2011 yılında asistanlıkla başladığı mesleğini halen devam ettiren sanatçı, kariyerine iki ödül sığdırmayı başardı. Açtığı "vegan dövme stüdyosunun" ardından 2014 Sofia Dövme festivalinden davet alan Koç, “En İyi Old School” kategorisinde ikincilik ödülüne layık görülürken 2021 Yılında ise “Life Tattoo Gallery” Dövme festivalinde Old School&Neo Traditional kategorisinde üçüncülük ödülünü kazanarak ikinci başarısına imza attı.

"HİJYENE DİKKAT ETMEKTE FAYDA VAR"

Dövmeciye karar verirken hijyen konusuna dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Koç, Biraz sorgulamakta fayda var. Bana müşterilerim sorduklarında kızıyor musun seni daraltıyor muyuz bu sorularla? dediklerinde "Kesinlikle hayır, en iyisini ve en doğrusunu yapıyorsunuz” diyorum. Dövme yaptırmak istediğinizde yaptıracağınız yerde kullanılan iğnelerin tek kullanımlık olmasına dikkat etmeleri gerekir. Genel olarak çalışma alanını nasıl dezenfekte ettiklerini sormalılar." dedi.