Balıkçı, Mezarı Başında Anıldı

Türk edebiyatının yapı taşlarından olan ve 'Halikarnas Balıkçısı' adıyla bilinen ünlü yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı, ölümünün 49’uncu yıl dönümünde Bodrum'un Cevat Şakir Mahallesi'nde bulunan mezarı başında anıldı.

Balıkçı, Mezarı Başında Anıldı

'Halikarnas Balıkçısı' adıyla bilinen ünlü yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı, ölümünün 49’uncu yıldönümünde mezarı başında anıldı. Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen törene, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Kabaağaçlı’nın torunu Sibel Kabaağaçlı ve öğrenciler katıldı. Anma programında günün anlam ve önemi belirten konuşmaları yapıldı. Konuşmaların ardından, Kabaağaçlı’nın hikayesini anlatan dinleti beğeni topladı. Törende Kabaağaçlı’nın mezarı başına, Bodrum Kaymakamı Bayar ve Belediye Başkanı Aras çelenk bıraktı. Daha sonra burada dua edilerek, öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı çekildi. Tören, öğrencilere Kabaağaçlı’nın kitabının hediye edilmesi ve aşure ikramı ile birlikte sonra erdi.

“BODRUM İÇİN DÖNÜM NOKTASI KABAAĞAÇLI”

Törende konuşan Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, “Cevat Şakir Kabaağaçlı merhaba derken, benden size zarar gelemeyecek derken aslında bırakın zarar gelmemesini bulunduğu şehirle kaynaşmış, etle kemik gibi olmuşlar. Bugün bizim burada toplanmamıza vesile olacak çok güzel işler yapmış. İnsanların kaderlerinde dönüm noktaları vardır. Şehirlerinde aynı şekilde kırılgan noktaları vardır. Bodrum’un da aynı şekilde dönüm noktalarından bir tanesi Balıkçının buraya sürgün edilmesi. Onun için kötü gibi görünüyordu ama bu şehir ve sonrasında onun için büyük güzelliklerin doğmasına başlangıç olmuş. Onu büyük bir güzellikle, büyük bir gönül ferahlığıyla ruhu şad olsun diyerek anıyoruz ” diye konuştu.

Halikarnas Balıkçısı’nın Bodrum için önemine dikkat çeken Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da, “Cevat Şakir ömrüne çok şey sığdırdı. Ben Cevat Şakir Kabaağaçlı’yı gazeteci, yazar veya ressam olarak değil bir filozof olarak adlandırıyorum. O dünyaya güzellik katmak için yaratılmış insanlardan bir tanesi. Kısacık ömrüne bu kadar çok şey sığdırmış” dedi.

Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın torunu Sibel Kabaağaçlı ise, “Artık bir aile olduk. Her geçen gün daha güzel şeyler yapılıyor. Emeğiniz için herkese çok teşekkür ederim. Sevgiyle kalın ve merhaba” diye belirtti.