Balıkçı'nın Kızı İsmet Hanımı Kaybettik

Bodrum denince akla gelen ilk isimlerden, ilçeyi dünyaya tanıtan isim olan gazeteci, yazar, şair ve ressam Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın kızı İsmet Kabaağaçlı Noonan, 90 yaşında İzmir’de yaşama veda etti.

Balıkçı'nın Kızı İsmet Hanımı Kaybettik

1930 yılında İstanbul Büyükada’da Şakir Paşa Köşkünde doğan İsmet Kabaağaçlı Noonan, 20 günlükken Bodrum’a geldi. Eğitim hayatına Turgutreis İlkokulunda başladı. Halikarnas Balıkçısı'nın işleri nedeniyle 4. sınıftayken İstanbul'a taşınan aile bir süre sonra tekrar Bodrum'a dönünce İsmet hanım ilkokulu Bodrum'da bitirdi. O dönemlerde Bodrum'da Ortaokul olmadığı için bir yıl okula gidemeyip evde oturdu. Cevat Şakir, 1944 yılında Şakir Paşa apartmanındaki hissesini satarak kızını Arnavutköy Kız Koleji Hazırlık sınıfına yazdırdı. Ancak bir yıl burada okuduktan sonra Cevat Şakir parası olmadığı için İsmet’i tekrar Bodrum’a getirdi. İsmet, bir yıl daha okula gidemedi. 1946 yılında Bodrum hayatının gittikçe zorlaşması ve geçim sıkıntısı nedeniyle Kabaağaçlı ailesi İzmir’e taşınmaya karar verdi. İsmet, Amerikan Kız Koleji’ne verildi. 1954 yılında da Amerikan Koleji’ni başarıyla bitirdi. 1954 yılında John Noonan ile evlendi. Evliliğinden 3 çocuğu oldu. 

İsmet Kabaağaçlı Noonan, kültür-sanat dünyasının ünlüleriyle iç içe geçen çocukluk, bambaşka bir kültüre gelin gidilen evlilik ve rengârenk, hareketli yaşamını kaleme aldığı "Halikarnas Balıkçısı'nın Kızından Anılar Akın Akın" adlı kitapta kaleme almıştı.

Yaklaşık bir aydır İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesinde tedavi görmekte olan İsmet Noonan, son 20 gündür yoğun bakım ünitesindeydi. Babası gibi bir Bodrum sevdalısı olan İsmet Noonan, 90 yaşında İzmir’de vefat etti.

Yaşlılığa bağlı çoklu organ yetmezliğinden vefat eden Noonan’ın cenaze töreni 8 Temmuz Çarşamba günü İzmir'de yapılacak.