"BİLİM AJANLARI" OKUL GEMİSİNDE EĞİTİM ALDI

Bilim ve Teknoloji Haftası kapsamında düzenlenen “Merakla Başladı, Hayalle Zenginleşti,...

Bilim ve Teknoloji Haftası kapsamında düzenlenen “Merakla Başladı, Hayalle Zenginleşti, Bilimle Gerçekleşti" temalı resim yarışmasında dereceye giren 12 öğrenci, Bodrum Yelkenli Okul Gemisi’nde iki günlük eğitim kampı ile ödüllendirildi.

Gençlere Denizcilik eğitimi vermek amacıyla hizmet eden STS Bodrum Yelkenli Okul Gemisi, denizlerine sahip çıkacak, ülke ekonomisine katkı sağlayacak, denizlerin kirlenmesine ve kirletilmesine engel olacak gençler yetiştirebilmek amacıyla eğitim programları düzenlenen yüzen bir okul.

Bu okul son olarak, 7-14 Mart Türkiye Bilim ve Teknoloji Haftası içerisinde, 9 Mart’ta gerçekleşen “Bodrum Merak ve Bilim Eğlence Günü” kapsamında “Merakla Başladı, Hayalle Zenginleşti, Bilimle Gerçekleşti” temalı resim yarışmasında, doğaya ve insanlığa faydalı bilimsel tasarım hayalini resme aktaran ilköğretim öğrencileri arasından seçilen 12 Bilim Ajanı öğrenciyi ağırladı.

Cumhuriyet tarihinin ilk ve tek yelkenli okul gemisi olan Bodrum Yelkenli Okul Gemisi’nde 21-22 haziran tarihlerinde iki gün konaklamalı yelken sporu öğrenen, “Bilim Ajanları ile Takım Olma ve Liderlik Deniz Kampı” eğitimi ile ödüllendirilen öğrenciler, kamp süresi boyunca pek çok dalda alanında uzman eğitmenlerce bilgilendirildiler.Kampa katılan öğrenciler, uzman eğitmenlerin kontrolörlüğünde doğa ve insan odaklı, macera ve serüven dolu iki günlük bir eğitimin heyecanını ve tecrübelerini yaşadılar. Kampa, Bodrum Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı ilköğretim okullarından 7-13 yaş aralığındaki 12 ‘Bilim Ajanı’ öğrenci katıldı.

Eğitim uzmanı Eda Çağlar, yarışmada başarılı olan öğrencilere verilecek olan ödülü belirlerken, öncelikli hedeflerinin çocukların düşünme becerilerini geliştirmek olduğunu belirtti. Kampa katılan çocukları, zihinsel düşünce öğretilerinin aktif olarak kullanıldığı yelken sporu ile tanıştırmış olmaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Çağlar, kamp süreci hakkında ise şunları söyledi:

"Sorunsuz, keyifli ve üretken bir kamp dönemi geçirdik. Çocuklarımızın zaman zaman bu gibi etkinliklerle dijital ortamdan uzaklaşıp, sosyal zeka gelişimlerinin baskın olduğu doğal yaşam alanlarında nefes almaya ihtiyaçları var. Meraklı Bilim Atölyeleri ile bilim eğitimi ve kültürünü zenginleştirmeyi amaçladık. Bilimsel faaliyetler çocukların problem çözme, çok boyutlu düşünme yeteneği ile psikomotor becerilerini zenginleştirmeye kolaylık sağlamaktadır. Bu organizasyon ile kampa katılan öğrencilere günlük hayatın her alanında bilimsel gerçeklerin var olduğunu ve bilimsel düşünme becerisinin yaşam boyu gerçekleşecek bir sürece yayıldığını göstermeye çalıştık. Kısacası biz hayal ettik onlar başardı" dedi.

Bodrum Yelken Okul Gemisi’nin mimarı olan ve gemiye uluslararası başarılar kazandıran, yelken sorumlu baş eğitmeni Yücel Köyağasıoğulları ise çocukları yılların deneyim ve tecrübeleri ile Yelken sporuyla tanıştırdı.