Bodrum Kalesi’nde 19 Mayıs Kutlaması

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, kortej yürüyüşü ve Bodrum Kalesi'nde düzenlenen programla devam etti.

Bodrum Kalesi’nde 19 Mayıs Kutlaması

Program çerçevesinde Eski Otogar ve Milta Marina’dan Bodrum  Kalesi Kuzey Hendeği’ne kortej gerçekleştirildi. Kuzey Hendeği’ndeki kutlamalar, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Bodrum Gençlik Merkezi Müdürü Eylem Dumruk, şunları dile getirdi;

“105 yıl önce bugün, cebren ve hile ile aziz vatanımızın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmişti. Bütün ümitlerin tükenmeye başladığı bu zor dönemde Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Türk Milleti, istiklalsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır. Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ şiarıyla 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkarak istiklal mücadelesinin ilk adımını atmış, işgal altındaki vatan topraklarında ateşlenen kurtuluş meşalesini yakmıştır.”

Program, yerel ve ulusal yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle devam etti. Ödül töreni sonrası wushu ve akrobasi performansları ile modern dans gösterisi ve oratoryo sunuldu. 

Kutlama sonunda Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci, gençlerle birlikte zeybek oynadı.