BODRUM ODA ORKESTRASI'NDAN DOSTLUK KONSERİ

Bu sene 10. yılını tamamlayan Bodrum Oda Orkestrası, Pekdemir Sanat Organizasyon’un...

BODRUM ODA ORKESTRASI'NDAN DOSTLUK KONSERİ
Bu sene 10. yılını tamamlayan Bodrum Oda Orkestrası, Pekdemir Sanat Organizasyon’un etkinliği olarak Bodrum’da ve İzmir’de Türk-Yunan dostluk konseri gerçekleştirecek.

Türk ve Yunan sanatçıların katılımıyla organize edilen konserlerin ilki bu akşam İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılacak. İkinci konser ise 26 Ocak Cumartesi günü saat 20.00’da Herodot Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek.

Yunanlı şef Nikos Haliassas'ın yöneteceği konserlere Türkiye’den ünlü keman sanatçısı Cihat Aşkın, Yunanistan'dan Mezzo soprano İnez Zikouile ve Buzuki sanatçısı Konstantinos Gedikis solist olarak katılacak.

Dostluk konseri olarak değerlendirilen konser programında ise Türk ve Yunan bestecilerin eserleri olacak. Cihat Aşkın önce Ulvi Cemal Erkin’in Keman Konçertosunu seslendirecek. Aradan sonra ise Yunan besteci Mikis Teodorakis’in Dünyaca ünlü Zorba Bale müziğinden bir bölüm olacak.

Bodrum Oda Orkestrası Sanat Koordinatörü Numan Pekdemir konserle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bilindiği gibi 2008 Mayıs ayında ilk konserini veren Bodrum Oda Orkestrası bu sene 10. Yılını kutladı. Yapılan desteklerle ve özverileriyle katkıda bulunan değerli sanatçı arkadaşlarımızla bu orkestrayı yaşatmaya çalışıyoruz. Umarım gelecekte temennim bu orkestranın Bodrum Devlet Senfoni Orkestrası olarak sanat dünyamızda yerini almasıdır. Bunun için Bodrum'da özellikle izleyici sorununun olmayacağını belirtmek isterim. Bodrum böyle bir orkestrayı çoktan hak etmiş bulunmaktadır. Bu konsere gelince geçen seneden beri proje üzerinde çalışıyorum. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi bu konseri kabul edince, ikinci bir konseri doğduğum kent olan Bodrum'da yapmayı arzu ettim. Bunun için öncelikle sanatçı arkadaşlarıma, Kültür ve Turizm Bakanlığına, Bodrum Belediyesine, değerli destekçilerimize ve şüphesiz bize her zaman destek olan Bodrumlu sanatseverlere çok teşekkür ediyorum. Bu konserin Türk ve Yunanlı sanatçıların katılımıyla gerçekleşecek olması; iki ülke arasında her zaman barış ve dostluğun var olmasına olan inancımızdan doğmaktadır. Zaten bu temel Atatürk ve Venizelos tarafından atılmış bulunmaktadır. Hepimiz biliyoruz ki sanat ve sporun ülkeler arasında barışa yaptıkları katkı önemli olup her zaman siyaset üstü olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyim. Hemşerilerimizi konsere bekliyoruz” dedi.