Bodrum'da Beyzbol ve Ragbi Tanıtım Etkinliği...

Türkiye Beyzbol, Softbol, Korumalı Futbol ve Ragbi Federasyonu tarafından Bodrum Antik Tiyatro’da bir turnuva gerçekleştirildi.

Bodrum'da Beyzbol ve Ragbi Tanıtım Etkinliği...

Bodrum’da beyzbol, softbol, korumalı futbol ve ragbi sporu tanıtım etkinliği gerçekleştirildi. 

Türkiye Beyzbol, Softbol, Korumalı Futbol ve Ragbi Federasyonu tarafından Bodrum Antik Tiyatro’da bir turnuva gerçekleştirildi. Türkiye’de çok yaygın olmayan bu sporların tanıtımı, çocukların ve gençlerin internet bağımlılığından sporla kurtarılması gibi amaçlarla düzenlenen etkinliğe ilçenin farklı okullarından 500 öğrenci katıldı. Etkinlikte oluşturulan takımlar, beyzbol ve ragbi oynadı. Maçlarda renkli görüntüler yaşanırken, dereceye girenlere kupa verildi.

Türkiye Ragbi Federasyonu Başkanı Murat Pazan basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Amerikan Futbolu, Beyzbol ve Softbol federasyonluğunu da yürütüyoruz. Amacımız kendi branşlarımızın ülke çapında popülaritesini arttırmak. İlgi odağı yapmak. 4 branş için çalışıyoruz ama makroda ülkemizin turizmine katkısı, doğal güzelliklerin tanıtılması olsun, bu konuda böyle bir etkinlik düşündük. Dolayısıyla bugün burada hem kendi branşlarımızı tanıtacağız hem de ülkemizde bulunan doğal ve tarihi güzelliklerin ön plana çıkmasını sağlamayı hedefliyoruz. Aynı zamanda buradaki gençlerimizin de, minik kardeşlerimizin de internet bağımlılığından, teknolojiden uzak tutabilmek için, sokak oyunlarına bir dönüş projesi olarak düşündük. Biz istiyoruz ki çocuklar sokaklarda oynasın, sokaklardan olimpiyatlara kadar giden yolda başarılı sporcular seçilsin. Bu doğrultuda hedefimize doğru, ufak ufak projelerle devam ediyoruz.”

Türkiye’de bu sporların ne aşamada olduğundan da bahseden Murat Pazan, “Tabi burada 4 branşı tanıtacağız ama önceliğimiz beyzbol branşı. Biz yönetime geleli 2 yıl oldu. Bizden önceki yıllarda yanılmıyorsam 2 kere 4-5 kulübün katıldığı Türkiye Şampiyonası yapılmış. Bugün itibariyle yaklaşık 16-17 tane büyükler takımı oldu. Yine altyapıda 8-9 tane takımımız oldu. Gençler seviyesinde de 8 tane takımımız oldu. Dolayısıyla şu an beyzbol takımı Türkiye’de 30-35 civarında. Biz Türkiye Şampiyonası yapıp, çocukların kaderini bir güne bağlamayalım, lig usulü olsun istedik. Gayet güzel ve verimli geçiyor. İlgiden oldukça memnunuz. Biz bu işe 3-4 kulüple başladık. Bugün Türkiye genelinde beyzbolda 30-35 kulübümüz oldu ve milli takımlar oluşmaya başladı. Geçen yıl İtalya'da İngiltere'yi yendik. Tesadüf olmadı ve gruptan çıktıktan sonra İngiltere'yi yeniden yendik, Rusya'yı mağlup ettik. Güzel de bir milli takım oluştu. Beyzbolu sadece Türkiye'de değil, uluslararası arenada da temsil etmeye başladık” şeklinde konuştu.